Розробки виховних заходів , бесід, тренінгів з психології

Розробка бесіди до Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом
Бесіда :  «Захисти себе від туберкульозу»
Кожен з нас вирішує масу питань та проблем щодня. Іноді «термінові» та невідкладні справи змушують нас забути про себе. Навіть, коли відчуваємо себе хворими, ми відкладаємо відвідування лікаря, оскільки не вважаємо свою хворобу вартою уваги та часу. Деколи не вистачає елементарної інформації, або вона помилкова і не дозволяє своєчасно прийняти рішення стосовно свого здоров’я.
Отже, ми сьогодні з вами поговоримо  про хворобу, яка з 1993 року визнана епідемією в Україні , але за  даними соціологічних опитувань, лише 28% українців знають, що в країні лютує епідемія туберкульозу.
Туберкульоз, за визначенням провідних вчених, продовжує залишатися глобальною проблемою. Початок минулого десятиріччя характеризувався погіршенням епідемічної ситуації з туберкульозу. Ця соціально небезпечна хвороба стала проблемою багатьох країн світу і найбільш торкнулась країн Східної Європи. Епідемічна ситуація стосовно туберкульозу в Україні почала погіршуватись з 1992 року. Захворюваність за 11 років зросла в 2,0 рази і досягла рівня 84,1 на 100 тис. населення, а смертність збільшилася в 1,8 рази і становить, відповідно, 25,3 осіб на 100 тис.
Щогодини в Україні реєструється 4 хворих з туберкульозом, і кожну годину один такий хворий помирає, серед них - діти, кількість яких з кожним роком збільшується. Щороку в нашій країні вперше реєструється до 40 тисяч хворих на туберкульоз, помирає 10 тисяч. 500 тисяч українців перебувають на диспансерному обліку з приводу туберкульозного захворювання, з них 90 тисяч - з відкритою формою.
Станом на 2011 рік Україна посідає 7-ме місце у Європі за рівнем захворюваності на туберкульоз. ВООЗ віднесла Україну у 2011 році до третьої категорії країн Європи - це країни з високим показником захворюваності на туберкульоз.
Профілактика туберкульозу займає важливе місце в комплексі заходів, які направлені на боротьбу з туберкульозом.

Щорічно 24 березня в усьому світі проводиться День боротьби  з туберкульозом, який відмічається за рішенням Всесвітньої організації здоров’я.  Саме в цей день у 1882-му році в Берліні німецький мікробіолог Роберт Кох оголосив про відкриття цієї страшної хвороби, яка до цих пір загрожує кожному з нас.
Історія цієї пам’ятної дати бере початок з 1993 року, коли рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я туберкульоз був визнаний глобальною надзвичайною ситуацією.
Враховуючи рекомендації ВООЗ і на підтримку ініціативи громадського руху ''Українці проти туберкульозу'' Президент України наказом №290/2002 від 22.03.2002 року встановив 24 березня Всеукраїнським днем боротьби з туберкульозом.
Біла ромашка – символ боротьби з туберкульозом.
          Туберкульоз на сьогодні є актуальною медико-соціальною проблемою не тільки в Україні, а й в усьому світі. Згідно світової статистики щороку  в усьому світі від туберкульозу гине 2 млн. людей. За оцінками ВООЗ в період між 2000 і 2020 роками, майже один мільярд людей буде інфіковано, 200 мільйонів захворіє та 35 мільйонів загине від туберкульозу, якщо контроль за епідемією не буде посилено. Ситуація з туберкульозом в Україні дуже складна - починаючи з 1995 р. зареєстрована епідемія туберкульозу, вона невпинно прогресує та набуває загрозливих масштабів. Щороку помирає від цієї хвороби 10 - 11 тис. хворих на туберкульоз, що становить більше 30 чоловік в день. В 1995 році ВООЗ зафіксувала в Україні епідемію туберкульозу, оскільки кількість хворих перевищувала 1 % населення. Епідемія невпинно прогресує й набуває погрозливих масштабів. Статистика свідчить про те, що в Україні щоденно реєструється 82 нових хворих на туберкульоз, а 30 хворих помирає.
Що таке туберкульоз?
Туберкульо́з (від лат. tuberculum — горбок), також сухоти — інфекційна хвороба, яка викликається мікобактеріями туберкульозу і характеризується утворенням специфічних гранульом в різноманітних органах та тканинах (найчастіше у легенях) і поліморфною клінічною картиною.
Збудник туберкульозу  - мікобактерія туберкульозу (МКБ) – буда відкрита Робертом Кохом в 1882 році і її назвали «паличкою Коха».
Бактерія туберкульозу надзвичайно стійка у зовнішньому середовищі. Мікобактерії туберкульозу в річковій воді живуть до 5 міс, у грунті 1 -2 міс, у фекаліях і на пасовищах - більше 1 року, в молочних продуктах (масло, сир та інші), що зберігаються на холоді - до 10 міс, у пилу - до 3 - 5 міс.

  Потрапивши в повітря, вони можуть утримуватись у завислому стані до 5 годин, а, наприклад, в маслі житимуть до 5 місяців. Зараження може відбутися і під час безпосереднього контакту з хворим (через поцілунки), і опосередковано (через забруднені предмети вжитку: книжки, рушники, посуд, продукти, особливо молочні). Найчастіше зараження відбувається повітряним шляхом (90%), рідше — через продукти (2%) або контакти (5 — 6%).
Особливості мікобактерії туберкульозу
Ø Стійкість до дії кислот та спирту 
Ø Зберігає життєздатність при взаємодії різних фізичних та хімічних агентів
Ø В невисохнувшому харкотинні (при визначених умовах)  бактерії Коха можуть залишатися життєздатними до півроку
Ø В сухому харкотинні на різних предметах (меблі, книги , посуд, постільна білизна, рушники, підлога, стіни та інше) вони можуть зберігати свої властвості на протязі декількох місців.
Ø В сухому харкотинні на різних предметах (меблі, книги , посуд, постільна білизна, рушники, підлога, стіни та інше) вони можуть зберігати свої властвості на протязі декількох місців.
Паличка Коха гине:
 - на сонячному світлі  на протязі 1,5 годин;
- під дією ультрафіолетових променів – 1,5-2 хвилини.
Важлива особливість мікобактерії туберкульоза
Після первинного зараженя може не наступити ніяких клінічних проявів хвороби Захворювання не розвивається, але мікобактерія туберкульозу може тривалий час (роки, десятиріччя)знаходитися в організмі, не приносячи йому шкоди .
Такий стан відносної рівноваги може порушитися на користь збудника при зниженні захисних сил організма(погіршення соціальних умов життя, недостатнє харчування, стресові ситуації ,
старіння).
Тому  заразиться в дитячому (підлітковому) віці похила людина (старше 60 –ти років) може захворіти туберкульозом, хоч  інфікування наступило півстоліття назад і більше.
Зараження туберкульозом  актуальне  для людей будь-якого  віку.

Шляхи зараження туберкульозом.
    Туберкульоз поширюється повітряно-крапельним шляхом.
Зараження збудником відбувається як від хворих на ТБ людей, Найнебезпечнішими є хворі з легеневими формами туберкульозу. За добу вони можуть виділяти понад 1 млрд. мікобактерій. Проте більшість людей має велику опірність до туберкульозу, зумовлену комплексом вроджених і набутих механізмів захисту, рівнем імунітету. Тому якщо загальна інфікованість туберкульозом на планеті складає 50%, хворіє лише 5-6%.
Можливе зараження і від великої рогатої худоби, свиней, овець, кіз, коней та інших тварин. Можна заразитися при вживанні заражених продуктів харчування (сире молоко, погано проварене м"ясо хворих на туберкульоз тварин). Зараження можливе також при поцілунках, допалюванні чужих цигарок, через посуд  книжки, пошкоджену шкіру. МБТ дуже стійкі в навколишньому середовищі. Краплинки мокротиння, які вміщують МБТ, виділяючись при розмові, кашлі, чханні, залишаються в повітрі до 1,5 годин і можуть розповсюджуватись на відстані 3 метрів. Найчастіше зараження відбувається повітряним шляхом (90%), рідше — через продукти (2%) або контакти (5 — 6%).

У кого вище ризик захворіти  туберкульозом?
Алкоголіки , наркомани, особи ,що відбувають покарання,безробітні, бомжі , біженці, курці, особи, які контактують з хворими на туберкульоз (сімейний, квартирний, виробничий контакт).
Фактори, які сприяють захворюванню на туберкульоз:
-         Неповноцінне харчування;
-         Алкоголізм;
-         Куріння;
-         Наркоманія;
-         ВІЛ-інфекція;
-         Наявність супутніх захворювань(діабет, виразка шлунка і 12-ти палої кишки, хронічні захворювання легень).
Куріння та туберкульоз
Дуже часто люди плутають туберкульозний кашель з кашлем під час куріння. Дуже часто підлітки (13-18 років) курять цигарки ділячись з друзями, навіть не підозрюючи, що вони хворіють на ТБ. Куріння погіршує стан людини під час хвороби. Куріння може викликати ще цілу низку тяжких захворювань.
Симптоми туберкульозу
-тривалий кащель(більше трьох тижнів);
-кровохаркання;
-домішки крові в харкотинні;
-втрати маси тіла;
-велике потовиділення (особливо вночі);
-втрати апетиту;
-періодичне підвищення температури (37,2-37,5), частіше ввечері (17-21 година);
-упадок сил;
-задишка;
- біль в грудній клітці;
Одним з найбільш вагомих аргументів при діагностуванні туберкульозу є постійне нарощування ознак на  протязі тижнів або місяців. Особливо це відноситься до загальних ознак: втрати маси тіла, втомлюваності і лихорадка.

По локалізації туберкульоз буває:
Ø легеневий  83-88 %;
      Туберкульоз легень може бути в легкій формі, коли є практично здоровим, і навіть сам не здогадується, що хворий; в тяжкій формі (сирна пневмонія, міліарний туберкульоз), які зустрічаються досить часто .
Позалегеневі форми туберкульозу.
          Це туберкульоз кісток и суглобів, нирок і сечовивідних шляхів, статевих органів, очей, мозгових оболок і центральної нервової системи(менінгіт), кишковика, лімфатичних вузлів , шкіри.
Студент 2

Що робити, якщо ви помітили подібні симптоми у себе чи своїх близьких?
Якомога швидше зверніться у поліклініку до лікаря. Не займайтесь самолікуванням. Виявлення захворювання на ранній стадії збільшує шанси на повне одужання.
Прийнято вважати, що туберкульоз – це хвороба, яка вражає виключно представників соціально-деадаптованих верств населення і що для таких хворих на туберкульоз властиві наступні риси: зниження працездатності, фізичної і соціальної активності, втрата інтересу до життя тощо, а складний соціальний характер більшості хворих не сприяє успішному лікуванню, що і є, зрештою, головною причиною невдач у боротьбі із туберкульозом.

Це твердження не є правдивим і справедливим повною мірою, адже історія знає надзвичайно багато прикладів, коли туберкульоз вражав відомих, талановитих, соціально активних, надзвичайно енергійних і працездатних людей.

Ось далеко неповний список таких прізвищ  з усього світу: письменники і поети − Леся Українка, Михайло Коцюбинський, Степан Руданський, Максим Горький, Джордж Байрон, Шолом-Алейхем, Ілля Ільф, Олександр Грін, Віссаріон Бєлінський, Микола Добролюбов, Борис Грінченко, Федір Достоєвський, Антон Чехов, Роберт Стівенсон, Семен Надсон, Олексій Кольцов, Іван Нікітін, Шандор Петефі, Енн Бронте, Андре Жид, Анна Ахматова, Алан Сіллітоу, Франц Кафка, Олександр Бєляєв, Дмитро Мамін-Сибіряк, Альберто Моравіа, Фрідріх Шиллер, Олександр Купрін, Василь Гроссман; композитори і музиканти − Фредерік Шопен, Ніколо Паганіні, Йозеф Гайдн, Карл фон Вебер, Ігор Стравінський, Олександр Варламов; актори − Вів’єн Лі, Сара Бернар; філософи − Бенедикт Спіноза, Альбер Камю; художник Ісаак Левітан, вчений Володимир Вернадський та багато інших.

               Ці великі люди, які страждали від туберкульозу, зробили неоціненний внесок в скарбницю світової культури і розвиток сучасної цивілізації. При цьому немає сумніву, що своєї величі вони досягли якраз завдяки своїй високій працездатності, фізичній і соціальній активності.

                Так, Леся Українка вела мужню боротьбу із своєю недугою. Втім, туберкульоз не зміг зламати сили Лесиного духу, адже вона встигла залишити по собі літературні шедеври справді світового значення. Хвороба виснажувала фізично та духовно. І тоді вона пише свою знамениту поезію «CONTRA SPEM SPERO!», яка стала маніфестом її боротьби із хворобою: 

Ні, я хочу крізь сльози сміятись,
Серед лиха співати пісні,
Без надії таки сподіватись,
Жити хочу! Геть думи сумні!
І далі:
Я на гору круту крем'яную
Буду камінь важкий підіймать,
І, несучи вагу ту страшную,
Буду пісню веселу співать.
Саме з метою вшанування пам’яті померлих та постраждалих від туберкульозу, і тим самим попередження сучасників про небезпеку туберкульозу. Коаліція організацій «Зупинимо туберкульоз разом!», не дочекавшись протягом двох років відповіді від влади оголосила громадянську ініціативу вважати 1 серпня – день річниці смерті Лесі Українки від туберкульозу − «Національним днем вшанування пам’яті жертв туберкульозу».
  Попіл згаданих вище видатних землян стукає в наші серця, адже не має значення по кому дзвін: це дзвін по кожному з нас ... Якщо не зупинити туберкульоз… Негайно! 

Чи можна вилікувати туберкульоз?
Так! Сьогодні стали доступними дієві ліки, які сприяють швидкому одужанню та виліковують майже усіх пацієнтів. Лікування повинно тривати щонайменше 6 місяців.    Особливу небезпеку для оточуючих становить відкрита форма туберкульозу легень. Чим швидше хворий розпочне лікування у стаціонарі, тим успішнішим воно буде проходити, з меншою небезпекою зараження членів сім’ї та оточуючих.
  Це головний принцип приборкання епідемії туберкульозу.
Профілактика  туберкульозу
·        Рентгенофлюорографічне обстеження має проводитись усім особам, які звернулись до поліклініки з приводу різноманітних скарг, особливо якщо вони пов’язані з ураженням органів дихання. У сучасних умовах поширеним методом виявлення туберкульозу легень стає мікробіологічне дослідження харкотиння.
·        Значну роль у попередженні туберкульозу серед здорових осіб, зокрема серед дітей і підлітків, відіграє хіміопрофілактика – вживання протитуберкульозних препаратів. Їх призначають у випадку позитивної реакції Манту, а також при контакті з хворим.
·        Для попередження інфікування через харчові продукти, не слід купувати молочні та м’ясні продукти, яйця у випадкових осіб.
·        Велике значення має вакцинація проти туберкульозу. Серед вакцинованих дітей захворюваність знижується в 4 – 10 раз, а смертність – майже у 7 разів. У них туберкульоз, якщо і виникає, перебігає набагато легше.
·         Відмовитися від шкідливих звичок, які знижують опірність організму;
·         Стежити за чистотою і порядком у приміщенні і за його межами;
·         Не допускати захаращення і скупчення пилу;
·         Щодня проводити прибирання квартири і меблів вологим способом;
·         Як можна частіше провітрювати приміщення;
·         Не чистити в кімнаті одяг і взуття;
·         Завжди мити руки перед їжею;
·         Дотримуватися режиму харчування;
·         Не купувати м’ясо, молоко на стихійних ринках;
·         У їжу вживати тільки кип’ячене молоко;
·         Дотримуватися режиму праці та відпочинку;
·         Загартовувати свій організм;
·         Займатися фізкультурою і спортом;
·         Частіше бувати на свіжому повітрі;
·         Боротися зі стресом;
·         Бути непримиренним до санітарних недоліків. Не соромитися робити   зауваження ;
·         Досить популярна профілактика туберкульозу - регулярне    флюорографічне обстеження. Все населення 1 раз на 2 роки, а група ризику щодо захворювання на туберкульоз - щорічно.
·          Профілактика туберкульозу посідає важливе місце в комплексі заходів, спрямованих на боротьбу з туберкульозом.

Пам’ятайте!
-         здоровий спосіб життя;
-         дотримання вимог  гігієни;
-         загартування організму;
-         повноцінне харчування;
-          турбота про зміцнення імунітету;
Стануть запорукою Вашого здоров’я!!!
Отже, туберкульоз – це інфекційна, соціально небезпечна хвороба, яка вимагає тривалого (від 6–8 міс. і більше, інколи все життя) комплексного лікування та реабілітації хворих. 
Жодний відомий народний засіб не може вилікувати туберкульоз. Народні засоби можна використовувати як доповнення до основного лікування після консультації з лікарем. Але втрачати час на спроби вилікуватися народними методами при туберкульозі не можна ні в якому разі. Це може призвести до виникнення ускладнень, небезпечних для життя.
Повне одужання можливе при умові раннього початку та суворого дотримання режиму лікування і рекомендацій лікаря. При ускладнених формах туберкульозу лікування більш складне та тривале, але повне одужання теж можливе. Головне — вчасно звернутися по допомогу.
Література
1. Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000 №1645-ІІІ.
2. Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 24.02.94 №4004 – ХІІ.
3. Закон України «Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз» від 05.07.01 №2586 – ІІІ ( зі змінами і доповненнями від 15.06.06 № 3537-IV).
4. Постанова Кабінету Міністрів України від 15.02.2006 №143 «Про затвердження порядку проведення обов’язкового профілактичного огляду певних категорій населення на виявлення туберкульозу».
5. «Концепція Загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз у 2007 -2011 роках», затверджена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24.06.06 № 354-р.
6. ТУБЕРКУЛЬОЗ. МЕТОДИЧНІ МАТЕРІАЛИ ДЛЯ ВИКЛАДАЧІВ ПРЕДМЕТУ ОБЖ ЗАГАЛЬНООСВІТНІХ ШКІЛ. Упорядники: Ївженко С. М., Гафіатуліна І. В. Відповідальний за випуск – Фомін Г. В., Полтава, 2007
Розробка виховного заходу " Суд над цигаркою"
Розділ програми: формування ціннісного ставлення до себе
Клас: 9 - 11
Форма виховної діяльності: диспут
Мета: формувати ціннісне  ставлення до власного здоров’я

Завдання:
·        систематизувати й збагатити знання учнів відомостями про шкідливий вплив тютюнопаління;
·        розвивати комунікативні навички уміння вести дискусію;

·        пропагувати здоровий спосіб життя;
·        виховувати позитивно – емоційне ставлення до власного здоров’я .

Підготовка виховної діяльності
1.     Підготувати з групою дітей інформацію для представників( медик, суддя, прокурор, лікар… ) .
2.     Виготовлення декорацій.
3.     Створення мультимедійної презентації.
Хід заходу
(На сцену під музику виходять два учасники). Сценка
1-й учасник. Вогню не знайдеться?
2-й учасник.Що куриш?
1-й учасник. Що трапиться!
2-й учасник. Тримай!
1-й учасник. Лади. (Тиснуть один одному руки).
Ведуча. Хлопці, як ви думаєте, про що сьогодні на нашій зустрічі піде мова? - Вірно, про шкоду куріння і про шкідливий вплив нікотину на організм людини.
 Чи знаєте ви, що:
1.     Паління сигарет - головна, єдина причина передчасної смерті, яку можна ліквідувати в нашому суспільстві?
2.     Кожна сигарета містить 15 різних шкідливих речовин.
     3. Легені людини, яка викурює 1 пачку сигарет в день протягом року, містять
 
         1 літр обложеної смоли.
4.Кожна викурена сигарета вкорочує життя курця на 8 місяців.
Ведуча. Люди довгий час досліджували, яку ж дію справляє нікотин, який міститься в сигареті, на організм людини, а коли дізналися, якої шкоди завдає сигарета, люди об'єдналися проти неї і вирішили передати її суду.
Ведуча. Отже, увага, ви присутні на показовому судовому засіданні під назвою «Суд над цигаркою».
(Звучить урочиста музика).
Секретар. Встати! Суд іде!
 (Входить суддя).
 Суддя. Слухається справа за обвинуваченням сигарети. Слово надається прокурору.
 Прокурор. Шановні судді, сьогодні ми слухаємо справу особи, яка загубила життя багатьох людей, зробила нещасними багато тисяч сімей. Я не буду довго говорити про її зло, що його принесла людям, а надаю слово свідкам звинувачення.
Секретар. Запрошується лікар.
 Прокурор. Вам відома ця особа?
 Лікар. Так, на моїх очах багато людей померло з-за неї. Одна цигарка відбирає 8 хвилин життя. Кожен із 5 курців може не розраховувати на те, що доживе до пенсійного віку. У них часто болить голова, погіршується пам'ять. Виникає склероз судин, стенокардія. Це призводить до інфаркту. У курців руйнується зубна емаль, зуби стають чорними. Куріння призводить до гастриту, виразці шлунку. Часто хворіють бронхітом, туберкульоз.У курців рак легенів виникає у 20 разів частіше, ніж у некурящих. Молодий чоловік, викурити за день пачку сигарет, дихає, як людина, старша за нього на 20 років! Пульс під час паління частішає. Куріння скорочує життя в середньому на 5 років!
Прокурор. Дякую!
Секретар. Запрошується хімік.
Прокурор. Ви чули, до яких хвороб призводить куріння?  Чим можете це пояснити? Таке може бути?
Хімік. Ще й як може! Тютюновий  дим містить в собі нікотин, синильну кислоту, окис вуглецю, оцтову кислоту, радіоактивні речовини, тріокісь миш'яку, вісмут та інші отруйні речовини, які вдихаются разом з димом. Курець отруює не тільки себе, але й оточуючих його людей.
Прокурор. Дякую!
Секретар. Запрошується пожежник.
 Прокурор. Що ви можете сказати по суті справи, що розглядається?
Пожежник. З вини курців виникає багато пожеж.Із-за  непогашеної цигарки  гине багато людей, інші отримують травми. Люди залишаються без даху над головою.
Прокурор. Дякую!
Секретар. Запрошується вчитель.
Прокурор.Вам відома ця особа?
 Учитель. Шкода, але це так. Деякі учні вважають, що сигарета робить їх старшими, додає авторитет, а насправді вони тільки шкодять своєму здоров’ю щей привчають інших учнів до цієї згубної звички!
Прокурор. Дякую!
Секретар. Запрошується потерпілий.
Прокурор. Що ви скажете з цього питання?
 Потерпілий. Я - переконаний ворог нікотину. Дійсно, куріння - забава для дурнів.  Я б, перш за все, викорінив рекламу, що закликає до куріння. Замість «Куріть сигарети« Мальборо », написав би палаючими літерами:« Якщо хочете померти на 5 років раніше, паліть цигарки «Мальборо»!  І не називав би цигарки заманюючим назвами «Три богатирі», «Честер», а «Три дистрофіка», «Цвинтарні», замість «Казбеку» - «Інульт», замість «Дойна» - «Інфаркт». І ніяких яскравих обгорток - чорнота, череп, кістки і Напис: «Пам'ятайте, цвинтар недалеко». Тоді, думаю, не кожному курцеві сподобається пок:> пать сигарети в такій упаковці. І, я вас запевнюю:-число курців обов'язково зменшиться.
Прокурор. Шановний суд, можна звернутися до залу із питанням?
 Суддя. Дозволяю.
Прокурор. Якої шкоди надає нікотин  організму людини? Чому у курців голос стає грубим і хрипким, особа жовтою?
Дякую!
 Секретар. Слово надається адвокату.
Адвокат. Слухається справа вельмишановної, для багатьох дорогої, цигарки.. Подивіться на неї,  яка вона гарна, скромна, і це незважаючи на те що у неї було важке минуле. Коли в XV ст.  тютюн завезли до Європи, в різних країнах різний час, курців наказували по-різному.
В Англії їх водили з петлею на шиї, як лиходіїв.
 У Туреччині - садили на палю
У Росії - цар Михайло Романов видав указ, який забороняв паління і затвердив покарання - биття палицями , відрізання носа за куріння, вигнання в Сибір або смертна кара за торгівлю тютюном. Але сигарета проявила мужність, силу волі, перенесла всі невзгоди і продовжує жити на радість курцям! Шановний суд, у моєї підзахисної багато свідків. Дозвольте їх заслухати.
 Суддя. Дозволяю.
Секретар.Запрошується історик.
 Адвокат. Що ви можете сказати на захист сигарет
Історик. За даними історії, королева Порту Галії Катерина Медічі страждала від мігренп Вона нюхала порошок з листя тютюну і відчуваючи-л а зменшення болю.  В Іспанії тютюн спочатку вирощувався, як декоративна рослина, а потім його стали застосовувати, як лікарський засіб
Адвокат. Дякую!
 Секретар.  Запрошується бізнесмен.
 Бізнесмен. Шановний суд! Громадяни! Не знищуйте її! Що будуть їсти мої діти, якщо люди не будуть курити? Всі мої доходи від продажу сигарет і не тільки мої. Завжди тютюнові монополії давали правителям великі доходи.
Адвокат. Дякую!
Секретар. Попрошу колекціонера.
Колекціонер. Я давно збираю коробочки з-під цигарок. Яка насолода сидіти, перебирати їх, розставляти їх на поличках, роздивлятися малюнки. Як же я буду поповнювати колекцію, якщо перестануть випускати сигарети? ! Я - проти!
Адвокат. Запросіть головного свідка - завзятого курця.
Секретар. Запрошується курець. Адвокат.
Адвокат. Ви курите?
Курець. Курив, курю і буду курити. (Кашляє). Заспокою свою нервову систему. Я не товстію, не виростаю. У компанії старших - я рівний. Обіду немає - заспокоюю голод цигаркою!
Адвокат. Дякую. Шановний суд, ви тільки що вислухали дуже правдиві свідчення свідків на користь моєї підзахисної. Усі свідчення дають право на повне виправдання цигарки.
Суддя. Обвинувачена, що ви хочете сказати в своє виправдання?
Цигарка. (дівчинка в костюмі). Мене, сигарету, звинувачують в спокусі молоді, в тому, що я нав'язлива. Ні, ні і ні! Навіть відмовившись від куріння, люди вмирають від раку легенів!
Прокурор. Я обурений відповіддю підсудної! Нехай вона не радіє, в тім , що вона нав’язлива. Курцеві зараз важко кинути тебе, але він обов'язково відмовиться від тебе; як від дурості! Це в його волі.
Курець.
Ох, ці спокусники!
Задумав кинути я курити,
 Щоб серце сильно так не нило,
Спочатку, що й казати.
Зважитися важкувато було
Але я хотів, але я зумів,
Я прийняв тверде рішення.
З тих пір я, навіть, посвітлів
 Але не проходить навіть дня,
 Щоб мене вона не спокушала
 Своєю пишністю дратуючи
Ось ця пані молода.
 Ось і зараз, друзі, не встою,
Востаннє візьму і закурю
 (Звучить «Танго смерті», танцюють Сигарета і Курець. У фіналі Сигарета душить Курця).
 Суддя. Ми уважно вислухали всіх свідків, підсудну і одностайно вирішили: підсудна винна! Сигарета (співає).
Не винна  я,
 Він сам мене вибрав!
Сигаретним димом ваблячи,
Хтось знову закурить мене.
 Вибери мене, закури мене,
Мій курець, дай мені вогню!
Ти любив мене без розуму,
 А тепер дивись на мене,
 Ніби я твій ворог,
Немов я твій ворог
 Але повір, що це не так!
Я скажу тобі не тая.
Ніколи не кидай ти мене.
Я люблю тебе, а ти люби мене,
 Разом будемо до останнього дня.
Суддя.  Винна! Винна!
 (З'являється лікар з асистентами, пов'язують Сигарету, співають).
Стомлене серце
 Ледь чутно стукало.
Печінка теж бурчала:
 «Я жити хочу!»
 Мені трохи засумувалось:
 Цигарку так шкода
Ну, а життя мені дорожче,
Лікарю, любий Спаси!
Лікар:  Кинути палити - непросто.
              Так давайте ж і не починати.
             Давайте берегти своє здоров'я та здоров'я своїх близьких.
Тренінг  «Безпечний Інтернет та соціальні мережі»
Мета: розширити й поглибити знання про безпечний Інтернет та соціальні мережі, сприяти обізнаності учнів про небезпеки, які існують в Інтернеті та соціальних мережах і про шляхи їх подолання, мотивувати поширювати цю інформацію у своєму середовищі, розвивати уважність, спостережливість, мовленнєві навики, пам’ять, виховувати любов до родини, навколишнього світу, етичне спілкування між товаришами, дорослими, молодшими друзями.
Форма проведення: практичне заняття з елементами тренінгу.
Обладнання: ватмани (2), маркери, стікери, малюнок 1, 2, аркуші А-4 (2), розважальні журнали, ножиці (10), інтерактивна дошка, доступ до мережі Інтернет.
Хід заняття
Учись добру в мережі,
Шукай знання й новини,
А сайти злі, що брешуть,
Обходить ми повинні.
Василенко Катерина
І. Організаційний момент
ІІ. Вступне слово
  Доброго дня! Сьогодні поговоримо про Інтернет, про безпеку дітей в Інтернет. У лютому цього року вже вкотре відзначають День безпечного Інтернету завдяки ініціативі компанії «Microsoft Україна». Ця організація є засновником веб-ресурсу «Он-ляндія – безпека дітей в Україні». Спочатку домовимось про декілька правил для успішної роботи:
v       мобільні телефони відключити;
v       говорити все, що думаєте;
v       слухати інших, поважати себе та інших;
v    бути активним учасником (якщо вправи виявляться для вас з якихось причин не прийнятними, попрацюйте над створенням сенкану на тему інтернету – наприкінці тренінгу ми послухаємо ваші твори.)
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Оголошую мозковий штурм «Про користь Інтернету» (учні називають позитивні можливості Інтернету, роблять записи на дошці або на плакаті)
ІV. Сприйняття нового матеріалу, осмислення зв’язків і відносин в об’єктах вивчення.
1.                Прогрес інформаційно-комунікативних технологій
Інформаційне повідомлення №1.
Сьогодні ми з вами поговоримо про Інтернет та соціальні мережі, про їх переваги та існуючи небезпеки. Чи можете ви сказати, що таке Інтернет? Відповіді дітей. А що таке соціальні мережі? Відповіді дітей, допомога педагога. Сьогодні майже кожен комп’ютер підключений до мережі Інтернет. Шоста частина світу користується мережею, а через 2 роки, за прогнозами аналітиків, це робитиме кожен третій житель планети. У давні часи, щоб отримати якусь інформацію про країну, життєвий статус про її народ та інше, люди використовували листи. А листи відправляли човном, пароплавом. «Доставка» інформації тривала місяць – півроку. Потім стільки ж люди чекали відповіді. З появою літаків на відправку листа і відповіді чекали вже не 2 місяці, а 2 тижні. З появою Інтернету лист відправляється і відповідь отримується через кілька секунд.
У наш час сучасна молодь вільно володіє можливостями Інтернету та мобільними телефонами, а школярі, можливо, не розуміють, як без цього жив світ 20 років тому. Сьогодні Інтернетом користується 710029070 людей.
У всьому світі діти та підлітки є найбільшими користувачами інформаційно-комунікативних технологій (ІКТ). Вони широко користуються мобільними телефонами, включаючи пересилки ММS і SМS, шукають інформацію на Інтернет-сторінках, спілкуються «онлайн» в соціальних мережах, створюють свої блоги, спілкуються в чатах, обмінюються музикою та фільмами, обговорюють проблеми на форумах, використовують веб-камеру, skype та грають в онлайнові ігри.
Ніколи раніше не було так легко, швидко та зручно знайти людей будь-якого віку, соціального статусу, статі, національності, рівня досвіду й дискутувати з ними на які завгодно теми, що є цікавим для певних груп.
Інформаційне повідомлення №2.
У 2011 році у рамках програми Microsoft «Партнерство в навчанні» кафедрою превентивної роботи та соціальної політики ЮНЕСКО в Україні було проведено Всеукраїнське широкомасштабне дослідження «Рівень обізнаності українців щодо питань безпеки дітей в Інтернеті». Детальне дослідження вперше було проведено в Україні. Ключові результати: З 96% дітей-користувачів Інтернету віком від 10 до 17 років 51% не знає про небезпеки в мережі. 52% дітей виходять в Інтернет передусім для спілкування у соціальних мережах, де залишають свій номер мобільного телефону (46%), домашню адресу (36%), особисті фото (51%). 44% дітей знаходяться у потенційній зоні ризику (розміщують особисту інформацію) і 24,3% вже були в ризикованих ситуаціях (ходили на зустріч з віртуальними знайомими). У віковій групі від 15 до 17 років цей показник досягає 60,3%. 72,5% дітей хочуть отримувати більше інформації про те, як убезпечити себе в Інтернеті. 77% батьків також висловили бажання більше дізнатися про безпеку Інтернету для дітей. У сім’ях діти краще за батьків розбираються у комп’ютері та Інтернеті. З 81% батьків, у яких на домашньому комп’ютері є антивірус, 95% зазначили, що його установкою і налаштуванням займалася дитина. Дослідження показало: що дорослішою стає дитина, то більш безтурботно вона починає поводити себе в Інтернеті. Так, на реальну зустріч з людиною, з якою знайомі лише віртуально, вже ходили майже 12% опитаних дітей віком 10-11 років та більше ніж 60% підлітків 15-17 років (графік 1). Дані про своїх батьків у мережі (місце роботи, посада) залишили 0,4 дітей віком 10-11 років та 6,5% 15-17-річних (графік 2). 3 Найпопулярніші за відвідуваністю серед дітей ресурси в Інтернеті – соціальні мережі – містять найбільшу загрозу з точки зору доступності особистої інформації для сторонніх осіб. У соціальних мережах свій особистий номер телефону вже залишили 46% дітей 10-17 років, вказали домашню адресу – 36%, розмістили особисті фотографії – 51%. На які ризики діти наражають себе в Інтернеті?
2.                Виступи учнів із повідомленнями про Інтернет-загрози
 Слово вчителя. Інтернет – дуже потужний ресурс, який значно полегшує життя людини та відкриває майже необмежені можливості для самореалізації та саморозвитку юної особистості, спілкування, навчання, дозвілля. Але разом з тим, в Інтернеті приховано досить багато небезпек як для дітей, так і для дорослих. Знання цих небезпек дозволить їх уникнути. Наші експерти підготували чималий список. Прислухайтесь і зробіть доповнення.
1 учень Віруси. Комп’ютерний вірус – це невелика програма, яка написана програмістом високої кваліфікації, здатна до саморозмноження й виконання різних деструктивних дій. На сьогоднішній день відомо понад 50 тис. комп’ютерних вірусів. Дія вірусів може проявлятися по-різному: від різних візуальних ефектів, що заважають працювати, до повної втрати інформації. Основними джерелами вірусів є:
 - дискета, на якій знаходяться заражені вірусом файли;
 - комп’ютерна мережа, в тому числі система електронної пошти та Інтернет;
 - жорсткий диск, на який потрапив вірус у результаті роботи з зараженими програмами;
 - вірус, що залишився в оперативній пам’яті після попереднього користувача.
Основними ранніми ознаками зараження комп’ютера вірусом є:
 - зменшення обсягу вільної оперативної пам’яті;
- уповільнення роботи комп’ютера та завантаження;
- незрозумілі (без причин) зміни у файлах, а також зміни розмірів та дати останньої модифікації файлів;
 - помилки під час завантаження операційної системи;
 - неможливість зберігання файлів у потрібних каталогах;
 - незрозумілі системні повідомлення, музичні та візуальні ефекти тощо.
2 учень Кібер-хуліганство. Кібер-хуліганство – термін, який використовується для того, аби описати інформаційні атаки на дитину через Інтернет. На відміну від традиційного хуліганства, якого дитина може уникнути, знаходячись вдома, стати жертвою кібер-хуліганства можна й у власній оселі на очах у батьків. Варіанти кібер-хуліганства досить різноманітні. Основними їх різновидами є наступні.
Кібер-булінг. Одна із форм переслідування дітей та підлітків за допомогою ІКТ. Для цього можуть створюватися сайти, на яких розміщуються матеріали, що компрометують дитину (фото, відеозйомки тощо). З метою кібер-булінгу використовуються сервіси миттєвих повідомлень, електронна пошта, соціальні мережі, ігрові та розважальні сайти, соціальні мережі, форуми та чати.
Кібер-грумінг. Цей термін розкриває суть ще одного різновиду кібер- хуліганства – входження у довіру до дитини з метою використання її у сексуальних цілях. Шахраї дуже добре ознайомлені з особливостями вікової психології дитини і досить легко можуть встановлювати з нею контакт у соціальних мережах, форумах. Починаючи із віртуального спілкування та входячи у довіру до дитини, злочинці пропонують потоваришувати, а потім поступово переходять до розмов про зустріч у реальному житті та переводять тему спілкування у сексуальну площину.
Як варіант, виділяють ще один вид кібер-грумінгу – наполегливе чіпляння в мережі із сексуальними пропозиціями, розмови на теми сексу, насильства та (або) виготовлення, розповсюдження і використання матеріалів зі сценами насильства над дітьми (у більшості випадків – сексуального).
3 учень Грифери. Інтернет-шахраї, які заважають учасникам он-лайн-ігор спокійно грати. Вони періодично пошкоджують ігрових персонажів, блокують певні функції гри та викрадають як персонажів, так і їхнє віртуальне життя.
Виманювання інформації про дитину та її сім’ю з метою подальшого пограбування, шантажу. Це відбувається завдяки використанню певних Інтернет-технологій. Шпигунське програмне забезпечення. Це комп’ютерні програми, які збирають інформацію без відома власника комп’ютера. Зібрана інформація може містити:
- список рекламних сайтів, на які переходить користувач під час серфінгу в Інтернеті;
 - особисту інформацію: ім’я, адресу та номер телефону;
 - Web-сторінки, які відвідує користувач, та відомості форм, які він заповнює на цих сторінках (треба пам’ятати про обережність при повідомленні паролів своєї електронної пошти та акаунтів у соціальних мережах; не слід називати дівоче прізвище матері – подібна інформація використовується при оформленні банківських документів у якості ключових слів);
 - перелік файлів, які завантажує користувач на свій комп’ютер;
- інформацію, необхідну для доступу до Інтернету: номер з’єднання модему телефонної лінії, ID та інше. Інтернет-зловмисники можуть використовувати шпигунське програмне забезпечення, аби одночасно встановити контроль над великою кількістю комп’ютерів та використовувати їх у якості зомбі. Такі комп’ютери утворюють велику та потужну мережу, до якої можуть входити до 100 000 комп’ютерів. Ця мережа використовується шахраями для розсилання спаму, вірусів та здійснення атак на інші комп’ютери та сервери.
4 учень. Фішинг – технологія Інтернет-шахрайства, розроблена з метою крадіжки конфіденційної інформації. Різновидами її є поштовий фішинг (отримання листа від «державної установи» або «банку» із вимогою повідомити особисті 7 дані) та он-лайн-фішинг (створення ідентичної копії відомих сайтів Інтернет-магазинів з метою обманювання покупців).
5 учень Фармінг. Різновид шахрайства в Інтернеті, коли оманливим шляхом користувач потрапляє на ідентичну копію відомих сайтів. Потім відбувається зараження комп’ютера вірусами та шпигунським програмним забезпеченням.
6 учень Он-лайн-хижаки «Хижаки» встановлюють контакт із дітьми шляхом розмов у чат-кімнатах, обміну миттєвими повідомленнями, електронною поштою або через дошки повідомлень. Багато підлітків користуються он-лайн-форумами підтримки ровесників з метою вирішення власних проблем. Хижаки часто відвідують такі зони в он-лайні, щоб знайти вразливих жертв. Он-лайн-хижаки виявляють по відношенню до них увагу та турботу, пропонують подарунки і таким чином намагаються поступово спокусити своїх жертв, не шкодуючи для цього ні часу, ні грошей, ні енергії. Вони в курсі найостанніших музичних новинок і все знають про хобі, які найчастіше цікавлять дітей. Вони вислуховують дітей і «співчувають» їхнім проблемам. Вони намагаються позбавити комплексів молодих людей, поступово вводячи у свої розмови сексуальний контекст або показуючи відверто сексуальні матеріали. Деякі «хижаки» працюють щвидше, одразу ж втягуючи дітей у розмови на сексуальну тему. Цей більш прямолінійний підхід може включати і сексуальне домагання. Хижаки також можуть спонукати дітей, з якими вони знайомляться в он-лайні, до контакту віч-на-віч.
7 учень Спам. Це масова розсилка комерційної, політичної та іншої реклами (інформації) або іншого виду повідомлень (у тому числі й підроблених) особам, які не висловлювали бажання їх отримувати. Фішинг також іноді може вважатися спамом. Метою розповсюдження підроблених повідомлень є отримання від споживачів таких особистих відомостей: власного імені та імені користувача; номера телефону й адреси; пароля або PIN-коду; номера банківського рахунку; номера дебетової або кредитної картки; коду валідації кредитної картки (CVC) а бо ідентифікаційного значення картки (CVV); коду соціального страхування. Таке повідомлення, зазвичай, маскується під офіційний лист від адміністрації банку. У ньому говориться, що одержувач повинен підтвердити відомості про себе, інакше його рахунок буде заблоковано, і наводиться адреса сайту, що належить спамерам, з формою, яку треба заповнити. Серед даних, які просять повідомити, є ті, що потрібні шахраям. Для того, щоб жертва не здогадалася про обман, оформлення цього сайту також імітує оформлення  офіційного сайту банку чи установи.
8 учень. Недостовірна інформація. Вчителі загальноосвітніх навчальних закладів помітили, що якість шкільних рефератів протягом останніх років погіршилася: інформація, яка міститься у більшості рефератів, є недостовірною, неповною або застарілою. І це не дивно, адже учні завантажують вже готові реферативні повідомлення з Інтернету та роздруковують їх. Це займає часу максимум 1 годину. Проте часто користувачі не замислюються над достовірністю отриманої інформації, не вміють аналізувати та узагальнювати її, тому що у них відсутнє або недостатньо розвинуте критичне мислення. Якщо при підготовці рефератів недостовірна чи неправдива інформація до життєвого ризику не призводить, то у випадку пошуку інформації, що стосується здоров’я, ризик істотно збільшується. Проблеми, що стосуються здоров’я, як фізичного, так і психічного, повинні обговорюватися лише у родині, із дорослими та фахівцями. В Інтернеті на різноманітних форумах досить легко знайти (і ми знаходили) інформацію, яка є не лише антинауковою, а й життєво небезпечною, якщо нею скористатися.
V. Тренінг
1.     «Нікнейм» в інтернет-спілкуванні
Питання. Чи знайоме вам слово «Нік»? Відповіді. «Нік» – це вигадане ім’я, прізвисько, яке вживають користувачі Інтернет-форумів, не називаючи своє справжнє ім’я.
Вправа «Квітка»
Перед початком вправи педагог малює квітку без пелюстків на аркуші ватману або дошці (Див. мал. 1)
123 
Педагог роздає кожному учню стікери та дає завдання учасникам вигадати собі прозвисько («нікнейми»), якими вони користуються при спілкуванні в Інтернет-просторі або хотіли б використовувати, та написати їх на стікерах. Кожний учень виходить з квіткою, називає нікнейм, своє реальне ім'я і наклеює стікер із нікнеймом на квітку, так щоб стікер став пелюстком квітки. Аркуш з квіткою розміщується на стіні. Якщо квітка намальована на дошці, то вона залишається для наступної вправи (Див. мал. 2).
Запитання для обговорення.
v Навіщо потрібен Нік?
v Що може приховувати Нік?
v    Чи є переваги у використання Ніку? Які? Чи не йдуть вони врозріз з моральними нормами суспільства?
2.                 Сутність соціальних мереж
Вправа «Хто більше?»
Педагог пропонує учасникам об’єднатися у дві групи та за 1 хвилину написати якомога більше назв соціальних мереж. Кожна команда по черзі зачитує по назві, якщо ця назва є в обох групах назви закреслюють. Перемагає та група, у якій залишиться більше не закреслених назв.
Запитання для обговорення.
1. Навіщо створюються соціальні мережі?
2. Скільки часу в день вони забирають?
3. Назвіть альтернативи сидінню у мережі?
Вправа «Колаж»
Учасників об’єднують у дві (три)  групи та пропонують зробити колаж за темою, пов’язаною з соціальними мережами. Наприклад: «Соціальні мережі – «ЗА» і «ПРОТИ», «Соціальна мережа сьогодні». Учні презентують свої колажі на ватманах.
3. Роздуми про зміст віртуального світу
Повідомлення від НеВіДоМоЇ
Сьогодні, сторінка Вконтакті, Facebook чи іншої соціальної мережі сприймається чимось на кшталт свого другого Я. Але тільки на відміну від життя, цю віртуальну особистість можна редагувати за мить, чим штучно підвищити свою самовпевненість: покращити світлину в фотошопі, написати драматичні цитати «Страдая, я развлекаюсь», зробити декілька альбомів «Моя любовь», створити статус «всі навколо вівці», послати всім кому треба і не треба «привет!))))))как дела?:))))», намалювати графіті із купою сердечків та цьомиків, підняти свій рейтинг до 100000 і написати я «VIP-чік» або «Мажорчик с района» і відчувати себе найкрутішим з усіх. Останнім писком моди стали відеозвернення по типу «Вы все ничтожества, а я такая популярная, что даже не пробуйте добавляться ко мне в друзья». Адже, як правило, більшість із тих «VIP-чіків» і «Мажорчиків із району», коли виходять з мережі, виявляються, так би мовити, «сірими мишками», яких ніхто не любить і не помічає, а їхня сторінка на сайті виявляється своєрідним «самозахистом» перед високою загальною конкуренцією, яку диктує суспільство. Такі люди неприємні. Цілком зрозуміло, що сказати в очі образливе слово, збрехати і т.д., особливо тому, кого ти психологічно сприймаєш як кращого за себе - набагато важче, ніж це написати в електронному вигляді і натиснути кнопку «вийти». Отож, давайте бути вихованими і людяними! Будемо собою, без використання масок і штучно створеної  популярності!
Обговорення листа. Чи розділяєте ви думку Невідомої? З чим не погоджуєтеся? Над чим раніше не замислювалися?
VІ. Огляд Інтернет-сторінки «Онляндія: безпечна веб-країна»
Огляд Інтернет-сторінки «Онляндія: безпечна веб-країна» (http://www.onlandia.org.ua)
VІІ. Узагальнення, систематизація і застосування знань.
1. Правила користування соціальними мережами
Існують певні правила користування соціальними мережами:
1. НЕ ПОВІДОМЛЯЙ ПРО СЕБЕ І БАТЬКІВ ПРИВАТНУ ІНФОРМАЦІЮ (домашню адресу, номер домашнього телефону, робочу адресу батьків, їхній номер телефону, назву й адресу школи), НЕ ВИСИЛАЙ НЕЗНАЙОМИМ ЛЮДЯМ ФОТО.
2. НЕ ВІР ВСЬОМУ, ЩО КАЖУТЬ ПРО СЕБЕ ВІРТУАЛЬНІ ЗНАЙОМІ. Дівчинка познайомилась в соціальній мережі з своїм однолітком, хлопчиком, якого звати Войтек. Вони почали спілкуватися в мережі. Аня пише: «Привіт, я Аня, мені 13 років, я шукаю друзів».
Хлопчик їй відповідає: «Привіт, Аня, я Войтек, мені також 13 років і я хочу зустрітися з тобою». А на справді, цей Войтек дорослий чоловік, який обманює дівчинку, переслідуючи інші цілі, і не тільки її. Дуже часто, спілкуючись в мережі уявляєш собі одну людину, а насправді вона зовсім інша.
3. НЕ ПОГОДЖУЙСЯ НА ЗУСТРІЧ З ВИПАДКОВИМ ЗНАЙОМИМ. АБО РОБИ ЦЕ В ЛЮДЯНИХ МІСЦЯХ І ЗА УЧАСТЮ БАТЬКІВ.
4. ОБМЕЖУЙ СВІЙ ЧАС ПЕРЕБУВАННЯ В СОЦІАЛЬНІЙ МЕРЕЖІ.
5. БАТЬКИ МАЮТЬ ЗНАТИ, ЧИМ ТИ ЗАЙМАЄШСЯ, КОЛИ СИДИШ БІЛЯ КОМП’ЮТЕРУ!
6. НЕ ОБРАЖАЙ ІНШИХ, НЕ ЛАЙСЯ, БУДЬ ЧЕМНИМ.
7. ТРИМАЙ ПАРОЛЬ КОМПЮТЕРА У ТАЄМНИЦІ.
8. ЯКЩО ОПИНЯЄШСЯ В СКЛАДНІЙ СИТУАЦІЇ ПОГОВОРИ З БАТЬКАМИ.
2. Вправа «Хто надіслав тобі листа?»
Для цієї вправи педагог використовує «Квітку» з попередньої вправи. Педагог видає учням стікери і просить кожного написати позитивне побажання або просто хороші слова на стікері. А потім наклеїти їх поряд з будь-яким зі стікерів з нікнеймами на аркуші з квіткою. Кожен учень має наклеїти побажання до чужого нікнейму так, щоб власники нікнеймів не бачили, хто надає їм побажання. Учасники отримають побажання до свого нікнейму і намагаються вгадати, хто надіслав їм це «повідомлення» (дивіться Малюнок 3). У 99% учасники не можуть вгадати відправника повідомлення. Педагог робить висновок, що так само відбувається і зі спілкуванням в Інтернет просторі. Дуже складно перевірити, хто саме пише тобі листи, спілкується з тобою. Якщо учасники групи добре знайомі між собою, вони можуть вгадувати відправника за почерком. У такому випадку вчитель робить висновок, що в Інтернет просторі не існує почерків, тому ти ніколи не знаєш хто знаходиться по той бік комп'ютера або мобільного телефону.
1
VІІІ. Підведення підсумків уроку. Слово вчителя.
Безпечний Інтернет


Не можу уявити 
Життя без Інтернету, 
Що всі куточки світу
Заплів в свої тенета. 

Лиш кнопку я натисну – 
Відкриються в вікні 
Новин велика збірка 
І правила, й статті. 

Встають переді мною
Найвищі в світі гори. 
Ліси стоять стіною, 
Хлюпочуть хвилі моря. 

Я побуваю в шахті 
І в космос піднімуся. 
З подругою в контакті 
Я легко поділюся. 

Та є у «павутині» 
Картинки не хороші, 
І сайти підозрілі, 
Настроєні вороже. 

А є й такі там сайти, 
Мов вовк в овечій шкурі – 
Поки їх розпізнаєш, 
Вони тебе обдурять. 

Учись добру в мережі, 
Шукай знання й новини, 
А сайти злі, що брешуть, 
Обходить ми повинні. 


Життя людини – це найдорожчий Божий дар на Землі. Будьте обережними з безпечним Інтернетом! 

Тренінгове заняття № 1
Тема:         «Захист дітей від насильства та жорстокого поводження»

Мета: 
  1. Познайомити учнів з інформацією стосовно заборони всіх форм насильства та жорстокого поводження з дітьми:
    • законодавчою  базою;
    • базовими визначеннями та поняттями;
    • теоретичною інформацією;
    • практичними порадами.
  2. Робота над проблемою: «Як себе поводити, що робити якщо насильство вже скоєно? ».
  3. Розробка практичних рекомендацій щодо запобігання та профілактики насильства та жорстокого поводження.

Обладнання:
  1. Дидактичний матеріал – методичнее забезпечення «Правила роботи в групах»
  2. Законодавчі документи: «Конвенція ООН», «Конституція України», Закони України: «Про охорону дитинства», «Про попередження насильства в сім’ї», «Про органи і служби у справах неповнолітніх та спеціальні установи для неповнолітніх»,
  3.  Аркуші паперу; картки-відповідей; таблиці; фломастери, скотч, ножиці, дошка.

Кількість учасників:   15 – 20  учнів

Час проведення:  1 година 40 хвилин – 2 години

Принципи організації  роботи в групі: відповідають принципам функціонування груп тренінгу гуманістичної спрямованості: відкритість, відповідальність, довіра, не оцінювання суджень.

Форми  роботи: індивідуальна, колективна, робота в парах, спільне обговорення, групова презентація

Основні  процедури групової роботи: встановлення контакту; створення атмосфери доброзичливості; вироблення спільними зусиллями кількох рішень конкретної проблеми, збирання якомога більшої кількості ідей щодо проблеми через обмежений час; вирішення складних проблем, що потребують колективне обговорення; рефлексія особистісних вражень.


ХІД  ТРЕНІНГУ
1.      Вступне слово тренера.
Мета : установка на роботу (3 хв.).
Кожному з Вас хоча б раз у житті доводилося зіткатися з гострою проблемою – насильством. Воно могло застосовуватися проти Вас самих, могли бути свідком, або самі ставали агресором. Сьогодні ми з вами познайомимося з законодавчою базою стосовно проблеми запобігання та заборони всіх форм насильства та жорстокого поводження з дітьми, розглянемо ситуації коли ви чи ваші близькі зазнали насильство та що роботи в цій ситуації? Але для початку давайте познайомимося.

2.      Гра «Знайомство»
Мета: допомогти учасникам тренінгу краще пізнати один одного, створити сприятливу атмосферу  (5-7 хв.).
Всі по черзі, розпочинаючи з мене, назвуть своє ім’я та одну з рис вашого характеру, яка найкраще вас презентує.

3.      Ознайомлення з правилами роботи
Мета: організація групи та створення можливості для успішної ефективної роботи (3 хв.)
  Запропонувати присутнім встановити правила роботи на тренінгу та обов'язково включити до переліку такі правила:
  1. Говорити по черзі, коротко, не перебиваючи інших.
  2. Говорити від себе.
  3. Бути позитивними.
  4. Бути добровільними.
  5. Пам'ятати про конфіденційність.
  6. Бути активними.
  7. Правило піднятої руки.
4.      Очікування «Хмари сподівань»
Мета: формування власної мети діяльності, мотивація та усвідомлення відповідальності за досягнення певних результатів  (10 - 15 хв.).
Запропонувати продовжити речення від цього тренінгу я очікую Попросити висловлюватися лаконічно. «Всі люди на щось сподіваються в цьому житті: одні мають позитивні сподівання, а інші бачать тільки погане. А на що сподіваєтесь Ви?»

5.      Мозковий штурм «Насильство – це …»
Мета:  з'ясувати, як  діти розуміють термін насильство, що  воно на їх думку означає? (10 – 12 хв.)
На  фліпчарті / дошці записати всі висловлювання учнів стосовно  того, що вони думають, як гадають, що ж таке в їх розумінні  насильство? Насильство – це…

6.      Гра «Пересадки»
Мета: активізувати учасників, підготувати їх до виконання наступних вправ (5 хв.)
Тренер пропонує учасникам, у яких є, наприклад, рідна сестра, помінятися місцями. Далі тренер говорить: «Встаньте та поміняйтеся місцями всі ті …»
o   У кого гарний настрій,
o   У кого у вухах сережки,
o   У кого карі очі,
o   У кого оптимістичний характер,
o   У кого наступного місяця Д/н,
o   Хто любить співати,
o   У кого є бажання працювати в нашій групі далі?






Розподіляємося на  5 груп

7.      Керована лекція «Законодавча база щодо захисту дітей та учнів від насильства та жорстокого поводження »
Мета: познайомити з новим матеріалом, активізувати діяльність вчителів (20 – 30 хв.)
       Кожна з групп отримує інформацію стосовно одного із законів щодо законодавчої бази: «Конституція України », Закони України: «Про охорону дитинства», «Про попередження насильства в сім’ї», «Про органи і служби у справах неповнолітніх та спеціальні установи для неповнолітніх», «Конвенція ООН». Протягом  7 - 10 хв., группа ознайомлюється з інформацією, а потім, стисло, але зупиняючись на головному, викладає матеріал всім присутнім.

8.      Вправа «Впізнай»
Мета: вирішення складної проблеми стосовно кожного з виду та форми жорстокого поводження з дітьми та учнями (10 – 15 хв.)
Кожна група отримує назву одного з виду жорстокого поводження: фізичне, сексуальне, психологічне, економічне, нехтування, але якій групі дісталася яка назва залишається у секреті.  Необхідно протягом  5 хв., розкрити характеристику одного з виду та презентувати цей вид чи форму жорсткого поводження  з допомогою пісні, малюнка, віршів, інсценування (але без фізичного контакту). На презентацію відводиться 3 хв.

9.      Гра – розминка «Крісло»
Мета: формувати у членів групи почуття згрунтованності, навчати вмінню визначати стратегії діяльності для досягнення мети.
Учасники під музику рухаються по колу навколо стільців. Музика припиняється, і всі учасники мають сісти. Кількість стільців поступово зменшується. Останній круг – біля 1 стільця.


10.  Робота  із законодавчою базою щодо захисту дітей та учнів від насильства та жорстокого поводження
Мета: закріпити знання учнів щодо законодавчої бази щодо захисту дітей та учнів від насильства та жорстокого поводження відносно видів та форм (35 – 40 хв.)
Тренер знов звертається до схеми та пропонує пригадати законодавчу базу стосовно кожного з видів чи форми жорстокого поводження. Діти починають плутатися, тому знову поступає пропозиція продовжити роботу у командах та знову отримують  інформацію стосовно одного із законів щодо законодавчої бази: «Конституція України », Закони України: «Про охорону дитинства», «Про попередження насильства в сім’ї», «Про органи і служби у справах неповнолітніх та спеціальні установи для неповнолітніх», «Конвенція ООН». Протягом  10 – 15 хв., группа відпрацьовує  інформацію стосовно одного з видів (фізичне, сексуальне, психологічне, економічне, нехтування), а потім, стисло, але зупиняючись на головному, викладають  матеріал всім присутнім, зупиняючись конкретно на № та назві закону.
Доречно! Надати кожному учню бланк (додаток2), де кожний для себе позначе назву Закону та № статті, які захистять дитину від насильства та жорстокого поводження

11.  Інформаційне повідомлення
Мета: надати інформацію щодо подальшого поводження дитини, якщо з нею, або з кимось з її близьких стався випадок жорстокого поводження, або насильства (10 хв.)
Насильство є серйозною проблемою, особливо якщо це  домашнє насильство. Дуже  часто жорстоке поводження в сім’ї та насильство, які скоюються в родині постають одним з чинником існування та поширення торгівлі людьми, провокують суїцид, наносять фізичні ушкодження, приводять навіть до інвалідності.
Спільним наказом Міністерства України у справах сім’ї, дітей та молоді, Міністерства внутрішніх справ України була затверджена Інструкція щодо порядку взаємодії управлінь (відділів) у справах сім’ї та молоді, служб у справах неповнолітніх, центрів соціальних служб для молоді та органів внутрішніх справ з питань здійснення заходів з попередження насильства в сім’ї.
Відповідно до постанови, прийняття, облік і розгляд заяв здійснюється за місцем проживання постраждалого від насильства в сім’ї або члена сім’ї, стосовно якого існує реальна загроза здійснення насильства. Надавати заяву можна: у службу у справах неповнолітніх та органу опіки та піклування, у відділ у справах сім’ї та молоді, міліцію (службу дільничних інспекторів та кримінальну міліцію у справах неповнолітніх органу внутрішніх справ ).
Скажіть: до кого в першу чергу  ви у змозі звернутися, якщо з Вами, Вашими близькими, з друзями відбувся або передбачається факт насильства?
Усна заява викладається заявником та записується посадовою особою відповідного органу, а письмова – надсилається поштою, подається особисто або передається через іншу особу.
У заяві необхідно зазначити:
o   ПІБ,
o   місце проживання постраждалого,
o   інформацію про те, ким вчинено, або може бути вчинено насильство.
Інформація розглядається протягом 3 днів з моменту подання.
Важливо : за законом заборонено відмовляти у прийнятті та розгляданні заяви.  Неприйняття та не реєстрація заяви – є службовим злочином.
На профілактичний облік члени сім’ї, які вчинили насильство в сім’ї, ставляться тільки після винесення їм дільничним інспектором міліції або працівником кримінальної міліції  у справах неповнолітніх офіційного попередження про неприпустимість вчинення насильства в сім’ї. працівниками кримінальної міліції у справах неповнолітніх справи заводяться у випадках, коли жертва насильства в сім’ї або особа, що вчинила насильство в сім’ї, не досягли 18-річного віку.
У випадках, коли один із членів сім’ї своєю поведінкою систематично (тричі або більше) провокує вчинення насильства в сім’ї і цим самим створює ситуацію, що може призвести до його вчинення, працівниками міліції та служби у справах неповнолітніх виноситься офіційне попередження про неприпустимість віктимної поведінки щодо насильства в сім’ї. про внесення офіційного попередження така особа повідомляється під розписку.

12.  Вправа «Моя заява»
Мета: закріпити знання учнів щодо звернення по факту насильства (до кого, як та в якій формі)(40 – 45 хв.)
Отже, кожному з вас надається завдання: скласти офіційну заяву щодо факту насильства яке було/можливо могло скоїться з Вами або з кимось із ваших членів сім’ї. У заяві необхідно зазначити:
o   ПІБ,
o   місце проживання постраждалого,
o   інформацію про те, ким вчинено, або може бути вчинено насильство.


13.  Підсумок. Вправа «Комплімент» (5 хв.)
Мета: отримати й активізувати інформацію від учасників групи, зняття емоційного напруження
Учасники висловлюють свої почуття, що виникли під час заняття, вносять пропозиції щодо наступних зустрічей.
Всі стають у коло, обіймають один одного за плечі, повільно і розслаблено хитаються ліворуч-праворуч. А потім говорять компліменти один одному.

Виховний захід про шкоду паління та алкоголізму

Мета заходу: формування в учнів правильного уявлення про здоров’я, здоровий спосіб життя; виховання дбайливого ставлення до свого здоров’я, здоров’я оточуючих; пропаганда здорового способу життя; профілактика паління, пияцтва, наркоманії.
Методи і види роботи: лекція з елементами бесіди та гри.
Обладнання: аудіозаписи, плакати «Ми за здоровий спосіб життя».
Тютюн приносить шкоду тілу,
руйнує розум, отупляє цілі нації.
О. де Бальзак
Алкоголизм — это порождение варварства — мёртвой хваткой держит человечество со времен седой и дикой старины и собирает с него чудовищную дань, пожирая молодость, подрывая силы, подавляя энергию, губя лучший цвет рода людского.
Д. Лондон
Перебіг заходу
І. Організаційний момент
1. Привітання вчителя
2. Повідомлення теми і мети
Про шкоду паління та алкоголю говорять багато. Проте неспокій учених і лікарів, викликаний поширенням цих згубних звичок, росте, оскільки поки що значне число людей не вважають їх за шкідливі для здоров’я. Отже, тема нашої виховної години — «Шкода паління та алкоголізму для здоров’я людини».
ІІ. Основна частина
1. Бесіда (актуалізація попередніх знань)
Зверніть, будь ласка, увагу на вислови, які записані на дошці.
«Люди впускають ворога в свої вуста, і він викрадає їх мозок»,— говорив великий Шекспір про спирт і тютюновий дим.
Пияцтво — є вправляння в безумстві. (Піфагор)
Сп’яніння — є добровільне божевілля людини. (Арістотель)
Вино мстить п’яниці. (Леонардо да Вінчі)
Від вина гине краса, вином скорочується молодість. (Горацій)
Про що йде мова в них?
Що засуджується?
Як ці вислови пов’язані з нашим заняттям?
Чому люди починають палити та пити?
З чого починаються пияцтво та тютюнопаління?
Результати досліджень свідчать про те, що багато людей набули цих звичок у підлітковому віці. Тиск з боку товаришів і бажання бути схожим на дорослих спонукають багатьох підлітків  до паління та вживання спиртних напоїв. Ці згубні звички важко перебороти, оскільки тютюновий дим містить нікотин, який спричиняє наркотичну залежність у людини, що палить, а алкоголь — ефірні олії.А що таке звичка?
Коли людина виконує якісь дії постійно, підсвідомо, в неї виникає бажання або необхідність робити їх знову — це і є звичка. Інакше кажучи, звичка — це форма поведінки людини, яка виявляється у схильності робити ті чи інші дії, що закріпилися внаслідок багаторазового повторення їх.
Звичка є важливим аспектом життя людини. Для здоров’я людини, її способу життя звички можуть бути корисними і шкідливими. Корисні звички підвищують працездатність, сприяють фізичному і психічному розвитку особистості, зумовлюють її активне довголіття.
2. Повідомлення учнів
Частина 1
1-й учень. Паління — це найшкідливіше заняття, яке не можна кинути без зусиль. Це справжня наркоманія, і тим більше небезпечна, що багато хто не сприймає цю проблему серйозно.
Нікотин — одна з найнебезпечніших отрут рослинного походження. Птахи (горобці, голуби) гинуть, якщо до їх дзьоба всього лише піднести скляну паличку, змочену нікотином. Кролик гине від 1/4 краплі нікотину, собака — від 1/2 краплі. Для людини смертельна доза нікотину складає від 50 до 100 міліграмів, або 2–3 краплі.
Саме така доза надходить щодня в кров після викурювання 20–25 сигарет (в одній сигареті міститься приблизно 6–8 міліграмів нікотину, з яких 3–4 міліграми потрапляють у кров).
Курець гине тому, що доза вводиться поступово, не в один прийом. До того ж, частину нікотину нейтралізує формальдегід — інша отрута, що міститься в тютюні. Протягом 30 років такий курець викурює приблизно 20 000 сигарет, або 160 кг тютюну, поглинаючи в середньому 800 грамів нікотину. Систематичне поглинання невеликих, несмертельних доз нікотину викликає звичку, пристрасть до паління.
Нікотин включається в процеси обміну, що відбуваються в організмі людини, і стає необхідним.
2-й учень. Проте якщо некурець в один прийом отримає значну дозу нікотину, може наступити смерть. Такі випадки спостерігалися в різних країнах. Ученим-фармокологом Н. П. Крафковим описано смерть молодої людини після того, як вона вперше в житті викурила велику сигару.
У Франції, в Ніцці, у результаті конкурсу «Хто більше викурить» двоє «переможців», викуривши по 60 сигарет, померли, а інші учасники з важким отруєнням потрапили до лікарні.
В Англії зареєстрований випадок, коли 40-літній чоловік, що вже давно палить, уночі під час важкої роботи, викурив 14 сигар і 40 сигарет. Вранці йому зробилося погано, і незважаючи на надану медичну допомогу він помер.
У літературі описаний випадок, коли в кімнату, де лежав тютюн у тюках, поклали спати дівчинку і вона через декілька годин померла.
3-й учень. Діти, що живуть у накурених приміщеннях, частіше і більш страждають захворюваннями органів дихання. У дітей батьків, що палять, протягом першого року життя збільшується частота бронхітів і пневмонії, підвищується ризик розвитку серйозних захворювань. Тютюновий дим затримує сонячні ультрафіолетові промені, які важливі для зростаючої дитини, впливає на обмін речовин, погіршує засвоєння цукру і руйнує вітамін С, необхідний дитині в період зростання. В віці 5–9 років у дитини порушується функція легенів. Унаслідок цього відбувається зниження здатності виконувати фізичну діяльність, що вимагає витривалості і напруги. Обстеживши понад 2 тис. дітей, що проживають у 1820 сім’ях, професор С. М. Гавалов виявив, що в сім’ях, де палять, у дітей, особливо в ранньому віці, спостерігаються часті гострі пневмонії і гострі респіраторні захворювання. У сім’ях, де не було тих, що палять, діти були практично здорові.
У дітей, матері яких палили під час вагітності, є схильність до припадків. Вони значно частіше захворюють на епілепсію. Діти, що народилися від матерів, що палять, відстають від своїх однолітків у розумовому розвитку. Так, учені В. Гібал і Х. Блюмберг  після обстеження 17 тисяч таких дітей виявили в них відставання у навчанні, а також у зростанні.
Помітно зросла кількість алергічних захворювань. Ученими встановлено, що алергизувальні дію мають нікотин і сухі частинки тютюнового диму. Вони сприяють розвитку багатьох алергічних захворювань у дітей, і чим менше дитина, тим більшу шкоду заподіює її організму тютюновий дим.
4-й учень. Паління підлітків насамперед позначається на нервовій і серцево-судинній системах. У 12–15 років вони вже скаржаться на необхідність відпочинку в разі фізичних навантажень. У результаті багаторічних спостережень французький доктор Декалзне ще 100 років тому прийшов до переконання, що навіть незначне паління викликає в дітей недокрів’я, розлад травлення.
Паління впливає на успішність школяра. Число не-
успіш­них зростає в тих класах, де більше учнів палять.
Паління школярів уповільнює їх фізичний і психічний розвиток. Стан здоров’я, підірваний палінням, не дозволяє вибрати рід занять до душі, добитися успіху (наприклад, хлопцям стати льотчиками, спортсменами, дівчатам — балеринами, співачками і т. ін.)
Висновки
Паління і школяр несумісні. Шкільні роки — це роки зростання як фізичного, так і розумового. Організму потрібно багато сил, щоб справитися зі всіма навантаженнями. Як відомо, навики, звички, засвоєні в шкільному віці, найміцніші. Це стосується не тільки корисних, але і шкідливих звичок. Чим раніше діти, підлітки, хлопці, дівчата познайомляться з палінням і почнуть палити, тим швидше звикнуть до нього, і надалі відмовитися від паління буде дуже важко.
Учитель. Шкода тютюну доведена, багато людей кинули палити, йде боротьба проти пасивного паління. Прихильники ж тютюну часто посилаються на те, що багато видатних людей, наприклад, Дарвін, Ньютон, О. М. Горький, композитор С. В. Рахманінов і навіть учений-терапевт С. П. Боткін — палили. Значить, паління не заважало їм досягти успіхів? Хочу привести тут деякі вислови відомих діячів культури і науки. Письменник О. Дюма-молодший: «...я відклав свою сигарету і присягнувся, що ніколи не палитиму. Цю клятву я твердо стримав і цілком переконаний, що тютюн шкодить мозку так само ясно, як і алкоголь». Л. М. Толстой, кинувши палити, сказав так: «я став іншою людиною. Просиджую по п’ять годин підряд за роботою, встаю абсолютно свіжим, а раніше, коли палив, відчував утому, запаморочення, нудоту, туман у голові». Великий лікар С. П. Боткін був заядлим курцем. Вмираючи, ще порівняно не старим (57 років), він сказав: «Якби я не палив, то прожив би на 10–15 років більше». Скільки ще він зробив би для науки, для порятунку людей, але, на жаль, не зумів позбавитися від своєї згубної звички, не зміг урятувати себе.
Частина 2
1-й учень. До шкідливих звичок окрім паління відноситься ще згубніша — споживання алкоголю. На жаль, у житті вони дуже часто поєднуються одна з одною. Так, серед непитущого населення курців 40 %, серед тих, що зловживають алкоголем, — уже 98 %.
Пияцтво «запалює зелене світло» злоякісним новоутворенням. Не виключається наявність в алкогольних напоях канцерогенних речовин. Будучи хорошим розчинником, алкоголь допомагає їх проникненню в організм. У тих, хто зловживає алкоголем, особливо в молодому віці, ризик розвитку раку порожнини рота в 10 разів вище, а якщо вони ще і палять, то в 15 разів вище в порівнянні з непитущими.
2-й учень. За сивої давнини познайомилася людина з незвичайною звеселяючою дією деяких напоїв. Найзвичайніші молоко, мед, соки плодів, постоявши на сонці, міняли не тільки свій зовнішній вигляд, смак, але й набували здатності вселяти відчуття легкості, безтурботності, благополуччя. Не відразу люди відмітили, що наступного дня людина розплачувалася головним болем, розбитістю, поганим настроєм. Зрозуміло, наші далекі предки і здогадатися не могли, якого страшного ворога вони набули. На жаль, сумні наслідки вживання спиртного привертали до себе менше уваги, ніж поліпшення настрою, супутнє вживанню алкоголю.
У міфах, легендах і казках стародавнього світу — усюди фігурують вино, сп’яніння, розгул. Пияцтво процвітало, а за ним слідували його незмінні супутники — розпуста, злочини, важкі хвороби.
3-й учень. Основою сп’яняючої дії будь-якого напою був алкоголь — етиловий, або винний, спирт.
Вжитий, він через 5–10 хвилин усмоктується в кров і розноситися по всьому організму. Алкоголь — отрута для будь-якої живої клітини. Проникнувши в організм, алкоголь дуже скоро порушує роботу тканин і органів. Швидко згораючи, він віднімає у них кисень і воду. Клітки зморщуються, діяльність їх утруднюється. За значного і частого потрапляння алкоголю в організм клітини різних органів урешті-решт гинуть, під дією алкоголю порушуються мало не всі фізіологічні процеси в організмі, а це може призвести до важких захворювань. Перероджуються тканини печінки, нирок, серця, судин та ін.
Спершу алкоголь діє на клітини головного мозку, при цьому насамперед страждають вищі відділи мозку. Швидко доставлений потоком крові до головного мозку, алкоголь проникає в нервові клітини, при цьому руйнується зв’язок між різними відділами мозку.
Алкоголь впливає також на кровоносні судини, що несуть кров до мозку. Спочатку вони розширюються і насичена алкоголем кров бурхливо підливає до мозку, викликаючи різке збудження нервових центрів. Ось звідки надмірний веселий настрій і розбещеність сп’янілої людини.
4-й учень. Дуже небезпечний алкоголь для юних, особливо для дівчат, оскільки їх організм у період зростання легше піддається дії наркотиків. З незапам’ятних часів наші предки вважали за придатні напої для дітей лише воду і молоко. В стародавній Греції і Римі хлопцям до певного віку взагалі заборонялося пити вино, в Стародавній Греції пити не розведене водою вино вважалося за негідне вільного громадянина. Правитель Спарти легендарний Лікульт заборонив пити вино вищій знаті держави, але заохочував до споювання рабів, щоб тримати їх у покорі.
В Афінах правитель Солон увів закон, згідно з яким архоїти (посадові особи) каралися за пияцтво: перший раз — крупний штраф, а в разі повторення — страта.
Стародавній історик Пліній Старший писав про те, що перси і мідяни були переможені греками на чолі з Олександром Македонським тому, що в них були розвинені пияцтво та інші пов’язані з ним пороки.
У Стародавній Індії вживання спиртних напоїв представникам вищих каст було категорично заборонено. Якщо ж у пияцтві викривали жінку вищої касти, то їй на лобі випалювали клеймо у вигляді судини для вина, виганяли з дому і ніхто не мав права прийняти її до себе.
У деяких країнах, перш за все мусульманських, були введені релігійні заборони на вживання алкоголю. За Петра І п’яницям, що потрапили у в’язницю, вішали на шию чавунну медаль із написом «за пияцтво».
5-й учень. Алкоголь справляє негативний вплив на потомство. Про це знали здавна. У Грецькій міфології богиня Юнона народила від сп’янілого Юпітера кульгавого Вулкана. Правитель Спарти Лікург забороняв у день весілля вживання спиртних напоїв під загрозою важкого покарання. Гіппократ указував, що причиною ідіотизму, епілепсії і інших нервово-психічних захворювань є пияцтво батьків, які пили вино в день зачаття.
Дослідження учених довели, що у хлопців і дівчат алкоголізм як важка, важко виліковна хвороба виникає і розвивається в чотири рази швидше, ніж у дорослих. Руйнування особистості відбувається набагато швидше.
ІІІ. Гра-вікторина «Розумники»
1. Бліц-опитування
Продовжте вислів:
Крапля нікотину вбиває… (Коня чи муху?)
Що варили Бовдур, Бувалий і Боягуз — відомі кіногерої Нікуліна, Віцина, Моргунова у лісі? (Компот чи самогон?)
Часто під час паління підвищується… (Артеріальний тиск чи атмосферний тиск?)
Продовжте «Багато вина — мало…» (Розуму чи грошей?)
Хто з європейських мандрівників уперше побачив людей, що палять? (Васко де Ґама чи Христофор Колумб?)
На скільки хвилин коротшає життя курця після кожної викуреної сигарети? (На 15 хвилини чи на 10 хвилин?)
Відомий хірург Федір Углов стверджував, що після прийму спиртного в корі головного мозку залишається… (Кладовище нервових клітин чи заряд бадьорості і веселості?)
Що вражається в курця перш за все? (Судини чи легені?)
Продовжте: «П’яна людина — не людина, бо вона втратила…» (Розум чи гаманець?)
Чому в Росії Петро І дозволив паління тютюну? (Із метою оздоровлення людей чи розвитку економіки?)
У якому фільмі Леоніда Гайдая герой вчить молодь танцювати твіст, гасячи недопалки то однією, то іншою ногою? («Діамантова рука» чи «Кавказька полонянка?»)
Скільки літрів тютюнового дьогтю проходить за 10 років через дихальні шляхи курця (8 літрів чи 5 літрів?)
Нікотин — це отрута, яка особливо впливає на… (Зростання чи зір?)
Що робили згідно із законом, який видав китайський імператор Ву Вонг у 1220 році, викритим у пияцтві? (Піддавали страті чи виганяли з країни?)
У якому слові увічнив своє ім’я Жак Ніко? (Нікотин)
Продовжите «Хліб на ноги ставить, а вино…» (Валить)
Утворення ракових пухлин у курця виникає завдяки речовинам, що містяться в сигареті. (Нікотин чи радіо­активний полоній?)
Хто з відомих російських письменників сказав: «Рідкісний злодій, вбивця здійснює свою справу тверезим». (Л. М. Толстой чи А. П. Чехов?)
Яку дію справляє алкоголь на центральну нервову систему? (Позитивну чи негативну?)
Кому з російських поетів належать слова: «Людина, яка п’є, ні на що не придатна»? (М. Ю. Лермонтову чи О. С. Пушкіну?)
Назвіть хворобу заядлих курців. (Кашель чи бронхіт)
Що допомагає зберегти й укріпити здоров’я людей? (Спорт, ЗОЖ)
2. Закінчи вислів…
«Пити вино так само шкідливо, як приймати…» (отруту)
«Паління — це частково хвороба і передчасна…» (смерть)
«Випив горілки на копійку, а дуру додалося на…» (п’ятак)
«Не буває весілля без гостей, похоронів без сліз, а пияцтва без...» (бійки)
«Спочатку чоловік п’є вино, а потім вино п’є...»  (людину)
«Вино полюбив, сім’ю...» (розорив)
«Бочка вина отрутою...» (повна)
«Горілка не живить, а хто її п’є...» (голодує)
«Хто п’є до дна, той живе...» (без розуму)
Додаткові питання:
«Пияцтво — вірний супутник...» (хуліганства)
«Вино — ворог...» (печінки)
«Де сп’яніння, там... » (злочин)
Паління — це прихована...» (наркоманія)
«Увечері п’яниця — вранці...» (ледар)
«Хто палить тютюн, той гірше...» (собаки)
«Палити — здоров’ю...» (шкодити)
«Хто не палить і не п’є, той здоровеньким...» (росте)
«Любити паління —   шкодити...» (серцебиттю)
«Скоріше кидай палити, щоб зростання...» (не припинити)
Підведення підсумків гри. Учасник, що набрав більше за всіх очок, отримує приз.
IV. Підсумки заняття
Останнім часом з’являються молоді люди, що підкреслено негативно ставляться до спиртного та тютюнопаління. Вони вводять у моду підібраність, спортивний вигляд, простоту і ввічливість у поводженні з оточуючими, орієнтуються на здоровий спосіб життя. Але щоб стати повноцінною, корисною для суспільства особою, треба свій вільний час заповнювати осмисленими заняттями. «Хто хоче що-небудь зробити, шукає засоби. Хто не хоче робити нічого, шукає причини»,— свідчить відомий афоризм.
Учені давно встановили, що одним з найбільш поширених спонукачів мотивів, що штовхають людину до пияцтва та тютюнопаління, є невміння зайняти себе, незадоволеність тією або іншою формою дозвілля. Тому чим цікавіше буде дозвілля, чим більшою мірою кожен зможе задовольнити свої бажання і потреби, тим рішучіше піде боротьба зі шкідливими звичками, які починаються від неробства.
Беручись до роботи над собою, основні зусилля необхідно зосередити на формуванні позитивних звичок. Боротьба із самим собою — справа нелегка. Недаремно багато хто вважає, що подолання звички до алкоголю та тютюнопаління були в їх житті першим найбільш сильним випробуванням. Тут-то людина і пізнає себе, випробовує і загартовує свою волю, виробляє самодисципліну, удосконалює свій організм. Витримати, стримати одного разу дане собі слово — означає, навчитися володіти собою.
Необхідно зробити зусилля і зважитися ніколи не торкатися спиртного та тютюну.
Потрібно пам’ятати: здоров’я, радість життя і щастя — в наших руках.

Психологічний тренінг
Тема: «Ми маємо права...»
Мета:
§  ознайомитися з основними положеннями Конвенції ООН «Про права дитини», розширити знання про їхні особисті права, виховувати в учнів правову свідомість, інтерес до правових знань;
§  розвивати навички аналізу та творчі здібності; розвивати навички активного спілкування;
§  виховувати свідоме прагнення вихователів захищати права і гідність дитини.
Обладнання: ручки, олівці, ватман, аркуші та плакат до вправи «Очікування», малюнки «Права дитини», вислови на правову тематику, плакат із правилами.
Хід заняття
1.  Вступне слово (2 хв)
Тема сьогоднішнього заняття - «Ми маємо права...». Теоретичний і практичний матеріал нашого заняття має на меті краще пізнати себе, допомогти вам усвідомити глибинний зміст і суть прав дітей, навчитись аналізувати, регулювати свою поведінку, ознайомитися з правилами та механізмом захисту прав дитини.
Заняття надасть вам змогу розглянути вже напрацьований досвід у сфері прав дитини, їх розвитку. У ході заняття планується ознайомлення з текстом Конвенції ООН «Про права дитини», законодавством України про захист прав дитини та іншими нормативними документами, механізмами захисту ваших прав.
2. Вправа - привітання «Це класно!» (10 хв)
Мета: знайомство учасників тренінгу, створення невимушеної доброзичливої атмосфери.
Учасники тренінгу сідають у коло. Тренер пропонує учню, що сидить справа, назвати своє ім'я і яке-небудь право (наприклад, «Я - Тетяна, в мене є право на життя»). У відповідь на кожну фразу всі учасники вигукують «Це класно!» і водночас піднімають вгору великий палець. Після закінчення вправи відбувається обговорення.
Обговорення:
 - Що ви відчували в ході виконання цієї вправи?
 - Чи легко вам було пригадати свої права? Чому?
3. Вправа «Правила» (2 хв)
Мета: сприяти створенню атмосфери довіри та доброзичливості для конструктивної роботи.
Тренер пропонує учасникам правила, яких потрібно дотримуватися для ефективної взаємодії. Обговорюється необхідність та корисність кожного правила
4. Вправа «Очікування» (5 хв)
Учням роздають листочки, на яких вони записують свої очікування від тренінгу - гри та прикріплюють до плакату.
5. Мозковий штурм «Навіщо людині знати свої права?» (10 хв)
Мета: З'ясувати рівень обізнаності законодавчої бази щодо знань прав людини, визначити рівень знань учнів про права дитини.
Варіанти відповідей:
 - Для уникнення ситуацій їх порушення;
 - Для можливості захисту;
 - Для відновлення прав;
 - Для поваги прав інших людей, котрі нас оточують;
 - Для того, щоб мати високий рівень правової культури.
6. Інформаційне повідомлення «Конвенція ООН про права дитини» (3 хв)
Права людини починаються з прав дитини. А чому, до речі, всі люди світу відзначають День захисту прав дитини 20 листопада? (Відповіді учнів)
А які права має дитина і яким чином їх можна захистити? (Відповіді учнів). Саме на ці питання ми будемо шукати відповіді сьогодні.
У різні епохи неоднаково дивилися на виховання і догляд за дітьми. Раніше діти не мали іграшок, свого дитячого одягу. І тільки 300 років тому на дітей починають звертати увагу, шиють одяг, створюють дитячі книги, пісні та музику.
У 1959 році було прийнято Декларацію прав дитини. У 1989 році всі прогресивні країни світу, у тому числі і наша Україна, підписали Конвенцію прав дитини.У 1991 році вУкраїні був прийнятий Закон про охорону дитинства.
1 червня ми відзначаємо Міжнародний день захисту дітей, 28 червня - День Конституції України, 20 листопада - Всесвітній день захисту прав дитини, 10 грудня Міжнародний день прав людини.
Ваші однокласники підготували невеличку інформаційну довідку з цього приводу.
Учень 1. Люди люблять і любили своїх дітей завжди. Однак захищати дітей на міжнародному рівні почали лише на початку XX століття. Було прийнято цілий ряд важливих міжнародних актів, що дали початок міжнародному руху за права дитини.
Учень 2. Та центральне місце займає «Конвенція ООН про права дитини», прийнята саме 20 листопада 1989 року. Згідно з Конвенцією, права дитини діляться на 5 груп:
1)  Цивільні права (право на ім'я, національність, життя, дозвілля, принцип недискримінації, право на особисте життя);
2)  Політичні права (свобода слова, свобода самовираження);
3)  Економічні права (право на захист від експлуатації);
4)  Соціальні права (право на освіту, охорону здоров'я, соціальне забезпечення);
5)  Культурні права (право на відпочинок та дозвілля).
Варто пам'ятати: якщо людина має права, то вона повинна мати і обов'язки. Якщо немає обов'язку - немає права. Права кожної людини закінчуються там, де починаються права іншої. Кожна людина повинна поважати права іншої людини.
7. Вправа «Які умови необхідні для захисту прав дитини» (10 хв)
Мета: сприяти зміні фокуса точки зору учасників на проблему порушення прав дитини; наочно продемонструвати соціальні й емоційні зв'язки, що забезпечують необхідні умови для виживання й розвитку дитини.
Обладнання: сім смужок паперу, що кріпляться голками. На кожній з них великими літерами написано одне з таких слів: «ДІВЧИНКА», «РОДИНА», «ДІМ», «ОСВІТА», «ЛЮБОВ», «ПРАВА», «НАДІЯ»; 7 різнобарвних товстих вовняних ниток (1,5 м), ножиці.
8. Вправа « Ми знаємо свої права» (10 хв)
Мета: закріпити обізнаність учнів про права, які зазначені в Конвенції ООН та сформулювати певні обов'язки. Учасники діляться на три команди методом «перший-другий- третій». Кожна команда отримує роздруківку прав дитини, записаних у Конвенції, та прав, яких у ній нема. Необхідно визначити справжні права, надані дітям державою та до цих прав написати обов'язки, які потрібно виконувати. У кінці представник від команди оголошує визначені ними права та обов'язки до поданих прав. Тренер підсумовує все сказане і підводить дітей до розуміння того, що виконання своїх обов'язків є першочерговим завданням кожної людини і лише їх виконання може бути гарантом ставлення одне до одного, дотримання прав особистості.
Завдання: Знайдіть права, які дійсно визначено у Конвенції:
1 група
1)       Усі діти мають право на любов і турботу.
2)       Кожна дитина має право їсти лише гамбургери, чіпси та хот-доги.
3)       Дітей, які добре ставляться до своїх батьків, тих потрібно особливо поважати.
4)       Усі діти рівні у своїх правах.
5)       Жодна дитина не повинна бути жертвою насильства та війни.
6)       Кожна дитина може нецензурно висловлюватися, якщо вона того захоче.
7)       Особлива турбота - дітям-інвалідам.
8)       Усі діти мають право на повноцінне харчуваня.
9)       Усі діти мають право на відпочинок і дозвіля.
2 група
1)       Жодна дитина не повинна мити посуд.
2)       Усі діти мають право на освіту.
3)       Кожна дитина має право користуватися туалетним папером.
4)       Жодна дитина не повинна прибирати власну кімнату.
5)       Особлива турбота - дітям, які перебувають у конфлікті з законом.
6)       Особлива турбота - дітям - біженцям.
7)       Діти мають право вільно висловлювати свої погляди.
8)       Усі діти мають на медичну допомогу.
9)       Всі діти мають право на життя.
3 група
1)       Усі діти мають право на вільне спілкування.
2)       Діти, які мають брата чи сестру, повинні отримувати додатковий захист.
9. Перегляд відео (3 хв)
10. Підбиття підсумків (10 хв)
Мета: підбити підсумки тренінгу, закріпити отриману інформацію, знання й навички, створити у групі сприятливу емоційну атмосферу. Визначити, чи виріс рівень зацікавленості цією проблемою.
Хід вправи: Учасники по черзі продовжують речення:
1)     Я зробила для себе висновок...
2)     Мені сподобалося...
11. Заключне слово (3 хв)
Кожна людина від народження має певні права, вона заслуговує на те, щоб її поважали. Разом з тим люди, які живуть поряд також мають права. Часто нам доводиться обмежувати свої права, щоб не порушувати права інших. Так породжується наш обов'язок - поважати права інших. Варто пам'ятати про це.
У мене в руках чарівна скринька, у ній найцінніший скарб планети Земля. Хто з вас хоче побачити його, може зазирнути, але поки що не розповідати, кого він там побачив.(Дшш по черзі заглядають у скриньку).
 - Кого ви побачили у чарівній скриньці?
Так, ви побачили у чарівному дзеркалі кожен себе. ЛЮДИНА - найцінніший скарб.
Сподіваюся, що отримані знання вам знадобляться, щоб вміти захистити свої права і права своїх друзів у різних життєвих ситуаціях.
Дякую вам за активну участь у тренінгу!

Профорієнтаційне заняття з елементами тренінгу «На порозі професійного вибору»
Мета: формування в учнів відповідального відношення до вибору  професії; актуалізація проблеми успішного вибору професії; формування навичок групової роботи,  усвідомлення учнями відмінності між бажаннями (Я-Хочу) й можливостями людини (Я-Можу) та врахування вимог соціального середовища (Я-Треба).
Обладнання: фліптчарт, різнокольорові маркери, аркуші паперу А4, А3, стікери, ручки
Цільова група: учні 10-х класів
Хід заняття
1.Вступ.
Добрий день! Вітаю всіх присутніх в цій аудиторії на нашому занятті з профорієнтації, яке має тему: «На порозі професійного вибору».
Вибір професії – це складний і відповідальний крок у житті кожної людини. Для того щоб він був вдалим, вам потрібно попередньо отримати відповідний рівень знань та умінь, мати уявлення про світ професій, різні сфери діяльності, вміти аналізувати потребу суспільства у тих чи інших професіях і їх вимоги до працівників, співвідносити свої можливості з професійною діяльністю. Сподіваюся, що сьогоднішня зустріч поповнить ваші знання про світ професій, ви навчитеся правильно приймати рішення про вибір професії.
    Оголошення теми та мети заняття

2.Правила роботи в групі.
   Тренер пропонує обговорити прописані на плакаті правила та прийняти їх до уваги.

3.Вправа «Знайомство»
   Тренер пропонує за зразком дати відповіді на питання:
1.Ім’я.
2.Професія, яка вам подобається, або   яку   ви   для  себе   обрали.
3.Професійна якість, яка необхідна людині     для      забезпечення успішності  виконання професійної діяльності.
Учасники по черзі презентують себе.
Зворотній зв’язок
Питання для обговорення:
·        Чи всі люди мають працювати?
·        А якщо людина  працює, чи має вона це робити до сьомого поту?
·        Чи може кожна людина обрати вид роботи та діяльність на власний смак?
·         Чи слід погоджуватися на роботу, яка Вам не подобається, однак яку добре оплачують?
·        Для чого взагалі люди працюють?

4.Мозковий штурм «Професія – це…»
    На першому етапі тренер пропонує назвати асоціації до слова «професія». На другому етапі учні роблять висновок та  дають визначення терміну «професія».
Професія — в перекладі з латинської означає «оголошую свою справу». У тлумачному словнику дається таке визначення: “Професія - це рід трудової діяльності, що вимагає відповідної підготовки і є для будь-кого основним джерелом існування”. Однак, не кожна трудова діяльність є професійною. Трудова діяльність людини може вважатися професійною, якщо виконуються принаймі ще дві умови:
- професія характеризується наявністю певного рівня кваліфікації, майстерності, вміння, професійної підготовки, спеціально здобутих знань і навичок, які часто підтверджуються спеціальними документами про професійну освіту: дипломами, свідоцтвами, атестатами, сертифікатами. Таким чином, якість професійної діяльності вважається більш високою, ніж якість діяльності непрофесіонала, дилетанта чи любителя.
професія є свого роду товаром, який людина може продавати на ринку праці. Причому, товаром, який користується попитом, за який інші люди готові платити. Тобто професійна діяльність служить джерелом доходів людини.  
Наприклад, догляд за своїми власними дітьми не є професійною діяльністю, хоча його і можна назвати працею. А ось догляд за дітьми в дитячому садку, який здійснює вихователь, є в повному сенсі цього слова професійним.   Наприклад,  людина займається спортом заради свого задоволення, то ми вважаємо її просто любителем, а якщо вона заробляє цим собі на життя, то вона професійний спортсмен.

5.Вправа «Оптимісти та скептики».
Перед початком вправи уточнюються значення слів «оптиміст»та  «скептик».
       Кожна професія має свої плюси та мінуси, які необхідно враховувати у виборі професії. Тренер пропонує учасникам об’єднатися у чотири групи, кожна з яких буде аналізувати професії продавець, кухар, водій, дизайнер. Перша і третя група - це «оптимісти», друга та четверта - «скептики». Групи отримують завдання для «Оптимістів»: записати на аркуші паперу А4 професійні якості людини, що забезпечують її успішність у професійній діяльності та завдання для «Скептиків»: записати на аркуші паперу А4 особисті якості людини, що перешкоджають ефективності її професійної діяльності.
      Презентація та обговорення напрацювань груп.
Зворотній зв’язок
Питання для обговорення:
ü Чи важко було Вам виконувати роль скептиків?
ü Чи різнилися думки у членів Вашої групи відносно аналізу даних професій?
ü Що дає виконання даної вправи?

6.Міні – лекція «Формула вибору професії»
З десятків тисяч професій і спеціальностей вам необхідно виділити одну – свою, яка:
·        може приносити задоволення та радість;
·        доступна та посильна;
·        потрібна людям і суспільству.
У вашому виборі повинні з’єднатися три базових фактори: Я-Хочу, Я-Можу, Я-Треба. Це і є головною формулою вибору професії. Розглянемо першу складову цієї формули. Вона має назву «Я-ХОЧУ». ХОЧУ — це Ваші інтереси, схильності. Це Ваше прагнення займатися певною діяльністю. Потребу людини в певній діяльності в психології називають схильністю. Про неї кажуть, коли робота подобається людині, захоплює її. Зовнішніми проявами цієї схильності є тривале та постійне прагнення людини до певної діяльності, наприклад, малювання чи креслення, моделювання одягу та шиття, ремонт різноманітної техніки; успіх її виконання; прояв стійкого інтересу до тієї чи іншої області знань; прагнення до постійного їх накопичення. Справжня схильність зазвичай поєднує в собі стійкий інтерес до тих чи інших явищ дійсності та стійке прагнення самому діяти в цьому напрямку.  Ознакою схильності до тієї чи іншої професійної діяльності являються інтереси. Значення інтересів для життя людини велике: вони спонукають нас здобувати знання, розширювати свій кругозір, допомогають долати труднощі та перепони. Між інтересами та схильностями багато спільного, але є й різне. Можна, наприклад, проявляти інтерес до спорту, не пропускаючи жодного спортивного змагання по телевізору чи на стадіоні, збираючи фотокартки відомих спортсменів, вивчаючи їх біографію, але самому не робити навіть ранкової гімнастики.
Розглянемо другу складову формули вибору професії. Вона має назву «Я-МОЖУ»  МОЖУ - це Ваші здібності (фізичні — стан здоров’я, розумові -інтелект, пам’ять, увага, психологічн - наші емоції, вольові якості). В основі успішного оволодіння професією лежать здібності. Здібності - це можливість досягти високого рівня майстерності в тій чи іншій справі. Це такі індивідуально-психологічні особливості людини, що допомогають їй досягти успіху в якій-небудь діяльності. Розрізняють загальні та спеціальні здібності.
 До загальних здібностей належать такі якості, як працелюбність, увага, Наприклад, токару постійно доводиться мати справу з вимірювальним інструментом, вміти розрізняти форму, величину, колір деталей, визначати «на око» відхилення в роботі верстата, дрібні дефекти на поверхні деталей, тому важливе значення в роботі має зорове сприйняття, слухова чутливість не менш важлива, бо вона допомагає визначити особливості роботи верстата, фіксувати зміну якості різця тощо.  Для успішної роботи  водія необхідні добре розвинута моторно-зорова координація, швидка реакція і зорове сприймання, високий рівень концентрації, розподілу та переключення уваги. Професія перукаря передбачає високий рівень розвитку зорових, слухових, тактильних відчуттів (розрізнення кольорів, і відтінків, форми, розмірів, визначення за запахом косметичних препаратів). Також обслуговування клієнтів передбачає активне спілкування, встановлення контакту з відвідувачем, вміння правильно організувати свою роботу, тому перукарю має бути притаманний високий рівень розвитку комунікативних здібностей.
Третя складова має назву  «Я-ТРЕБА» «ТРЕБА» — потреба ринку праці Вашого регіону в конкретній професії.

7. Підведення підсумку. Вправа «Заверши речення  Я зрозумів (ла), що…»

    Тренер пропонує учасникам по черзі завершити речення  «Я зрозумів (ла), що…»









Коментарі