Зарубіжна література: розробки уроків
Тема. Том Сойєр і
Полліанна. Порівняльна характеристика головних героїв твору.
Мета: вчити учнів визначати схожість і відмінність між
літературними образами; розвивати зв’язне мовлення, вміння та навички вдумливо, виразно читати та аналізувати
художній твір; порівнювати літературні образи;
розвивати уяву, фантазію, творчі та акторські здібності; виховувати життєрадісність, любов та повагу до свої близьких.
Обладнання: малюнки, тести,
таблиця, мультимедійна дошка, проектор.
Епіграф Нічого,
нічого, що ми звання простого!
Звання – лиш карб, людина – скарб,
цінніший од усього.
Р.
Бернс (шотландський поет)
Хід уроку
І Організаційний момент.
Добрий день, шановні діти! Сьогоднішній урок я хочу, щоб
ви розпочали із таких слів.
1.«Психологічне
налаштування»
Я – учень
Я - хочу знати
Я – думаю
Я – вмію
Я – знаю
Я – особистість
Я – зірка.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя. Кожна дитина – неповторна, кожна – творча особистість, кожна по - своєму –
зірка. Сьогодні на уроці ми спробуємо порівняти, знайти спільне чи відмінне у
двох чудових дітей із творів Е. Портер «Полліанна» та М. Твена «Пригоди Тома
Сойєра».
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
ІV. Актуалізація опорних знань
Діти по черзі сідають за комп’ютери і виконують тестові
завдання. Час 5 хвилин
Тести
1. За професією
батько Поліанни був:
а) священиком: б) лікарем;
в) учителем; г)поліцейським.
2. Що наштовхнуло
батька Поліанни на гру у радість:
а) посилка від
християнського місіонерства;
б) читання
проповідей парафіянам;;
в) намагання
розвеселити доньку;
г) «радісні тексти» з Біблії?
3. «Радісні
тексти» - це :
а) казки, які
розповідав батько; б)
розповіді, які придумала Поліанна;
в) тексти з дитячої
читанки; г) тексти з Біблії, які починались зі слів: «Радійте»,
«Втішайтеся».
4. Поліанна знайшла
містера Джона Пендлтона зі зламаною ногою завдяки:
а) Джимма Біна; б) лікаря
Чилтона;
в) його собаці; г) його коня.
5. Нещастя з
Поліанною трапилося в останній день:
а) вересня; б) грудня;
в) жовтня; г) листопада.
6. Поліанні обов'язково
післязавтра треба було піти до школи, бо :
а) мало відбутися
свято; б)
дівчинка мала виступати на концерті;
в) будуть іспити; г) вона мала
написати контрольну.
7. Тітонька Полі
виділила для Поліанни кімнату:
а) на горищі; б) біля своєї кімнати;
в) біля кухні; г) у якій раніше жила
служниця.
8. Поліанну назвали
на честь:
а) бабусі;
б) батькової матері;
в) двох сестер матері; г)
двох сестер батька.
9. Встановіть
відповідність.
1) Містер Воррен; а) кухарка;
2) Ненсі;
б) лікар;
3) Том;
в) садівник;
4) міс Гант;
г) учителька;
ґ) медсестра.
( 1) – б); 2) – а); 3) – в); 4) - ґ) ).
10. Встановіть
відповідність. Про кого йде мова?
1) «Варто їй розпустити коси, як колись, а) Джон Пендлтон;
одягти капор з китичкою квітів та
мереживну
сукню з білими стрічками...
справжня
краля. Вона ж іще зовсім не стара»… б) лікар Чилтон;
2) «… шила, грала
на піаніно, читала вголос,
а також вчилася готувати на кухні».
3) «Він хоче мати власний дім, як у звичайних дітей, в) міс Полі;
де в нього буде мама, а не наглядачка…»;
1) « …жив самотою: у нього не було дружини, г) Поліанна;
а домівкою
був
двокімнатний офіс у пансіонаті.
Він дуже любив свій фах».
ґ) Джімм Бін.
( 1) – в); 2) -
г); 3) - ґ); 4) – б) ).
V.
Робота над темою уроку
Частина учнів працює з учителем
1. Розвиток асоціативного мислення
Учитель. Зараз я поставлю вам, можливо,
трішки дивне запитання: «Якого кольору дитинство?» Подумайте, якого кольору
воно може бути, від чого це залежить?
(Варіанти: кольорів
веселки. Залежно від настрою кольори змінюються: червоний виникає через
роздратованість, рожевий чи блакитний — кольори мрій, а чорний — неприємностей
чи невдач.)
2.«Упізнай героя»
“Ну й розбишака ж, хай йому
абищо! ...В ньому наче біс сидить...” (Тітка Поллі про Тома — розділ І).
«Найшвидше це те, що її завжди
переповнює непереборне почуття радості: з приводу усього, що сталося чи може
статися. У кожному разі, мені постійно переповідають її дивні виступи, і,
наскільки я розумію, основне в них - це те, що ми всі повинні радіти.
“...він був не лихий хлопчик, а тільки неслух,
бешкетник. Але зла він нікому не хотів і серце мав предобре”. (Тітка Поллі про Тома — розділ XV).
«...але
ця маленька дівчинка діє на хворих краще за шестиквартову пляшку тонізуючих
ліків. І тільки вона здатна розвіяти кепський настрій містера Пендлтона».
(Поліанна)
…«худенька дівчинка в червоній картатій сукні, з
волоссям, заплетеним у дві товсті коси... гарне личко у ластовинні виглядало
з-під солом'яного капелюшка», (Поліанна)
«…волосся його
було дбайливо зачесане, коротенькі кучері лежали гарно й рівню.(Сам він
завжди дбайливо пригладжував свої кучері
й намагався притиснути до голови, бо вважав, що кучері роблять його схожим на
дівчину, і це псувало йому життя) Том
Що допомогло вам упізнати героїв? (їхні вчинки, риси
характеру)
Учитель. Поліанна і Том
Сойєр – герої різних творів, проте вони дуже схожі.
3. Випереджальне завдання. Зачитати цитати з
творів, у яких розповідається про захоплення героїв, їхніх друзів, пригоди.
Заповнити таблицю.
Поліанна
|
Том Сойєр
|
|
Вік
|
||
Родина
|
||
Зовнішність
|
||
Риси
характеру
|
||
Ставлення
героїв до друзів, мешканців містечка
|
||
Ставлення
героя до тітоньки
|
||
Ставлення
тітоньки
|
||
Ставлення
інших персонажів
|
Поліанна Вітьєр
|
Том Сойєр
|
|
Вік
|
Одинадцять років
|
За натяками автора, дванадцять років
|
Родина
|
Батько, пастир Джон Вітьєр, та мати, Дженні, померли; дівчинку
виховує тітонька Полі.
|
Мати померла, він живе у тітки Поллі.
|
Зовнішність
|
«..худорлява
дівчинка в сукенці у червону клітинку, брилику і з двома грубенькими
світло-жовтими косами, що звисали на спині. Миле веснянкувате личко…»
|
«…волосся його було дбайливо
зачесане, коротенькі кучері лежали гарно й рівню.(Сам він завжди
дбайливо пригладжував свої кучері й
намагався притиснути до голови, бо вважав, що кучері роблять його схожим на
дівчину, і це псувало йому все життя»).
|
Де мешкає
|
Містечко Белдінґсвіл.
|
Містечко Санкт – Петербург.
|
Риси
характеру
|
Добра, допомагає людям долати труднощі, життєрадісна, активна, весела.
|
Життєрадісний, активний, веселий, кмітливий, фантазер, сміливий.
|
Вчинки
|
Хвору місіс Сноу повернула до життя; вона почала в' язати речі; допомогла міс Поллі, лікарю Чилтону забути
колишні образи і одружитися; містеру
Джону Пендлтону позбавитися
самотності: він всиновив Джімма; всіх мешканців навчила радіти життю.
|
Коли Беккі випадково розірвала сторінку книги вчителя містера Доббінса,
Том взяв на себе її провину, за що був покараний.
Вятував Мефа Поттера, коли подолав свій страх перед індіанцем Джо
і дав свідчення на суді.
Не розгубився, коли з Беккі
заблукав у печері, знайшов вихід.
|
Ставлення
героя до друзів, мешканців містечка
|
Дівчинка усім співчуває, дарує усім надію та радість. Поліанна дарує те,
без чого не може жити ніхто – любов. Розмовлляючи
з Ненсі, Поліанна говорить: «Я так люблю людей».
|
Має багато друзів, та найкращий -
Гекльберрі Фінн. Том Сойєр іноді
хитрує ( завдяки своєму розуму, винахідливості змусив хлопців пофарбувати
паркан), але завжди готовий прийти на допомогу: врятував Мефа Поттера; взяв
провину Беккі Течер на себе ( роздерла малюнок у книжці вчителя).
|
Ставлення
героя до тітоньки
|
Надзвичайно рада, що буде жити
у тітоньки, а не в Жіночої допомоги. Після втрати
батьків дівчинка добре розуміє, що таке родина: «Я люблю, коли мені кажуть «люба», але
від рідних це чути набагато приємніше». Не дивлячись на стриманість тітоньки, скупість на почуття,
любить її, вважає люб' язною;
« яка
вона добра та чуйна».
|
Том Сойєр не дуже слухняний, хитрує. Але любить свою тітоньку. Коли він з
друзями втік на острів, то повернувся додому, щоб залишити тітоньці
повідомлення про те, що він живий, що він не потонув.
|
Ставлення
тітоньки
|
Міс Полі довгий час жила одна. Коли вона дізналася, що до неї приїде
небога Поліанна, то злякалася, як вона справиться зі своїми обов' язками. Міс
Полі намагалася бути суворою, подбати про виховання та навчання дівчинки. На початку роману міс Полі перебуває ще під впливом минулих
образ. Але Поліанна розтопила крижане серце тітоньки.
|
Тітка Поллі прагне виконати свій обов'язок: виховати Тома, дати йому
освіту. Намагається бути суворою, але коли карає його, то жаль крає її серце.
Хоча тітка називає Тома пустуном, шибайголовою, але знає, що у нього
добре серце. «Він завжли був для мене втіхою, хоч і часто мучив моє старе
серце».
|
Ставлення
інших персонажів
|
Всі мешканці містечка полюбили
Поліанну. Вони відчули її сердечність, чуйність, доброту і
відповіли дівчинці взаємністю.
|
Дівчата і хлопці хотіли дружити з Томом, поважали його. Коли Том зник,
всі у містечку сумували.
|
4. Евристична бесіда
- Опишіть Тома у
різних ситуаціях, адже він мав також і негативні риси.
-
Як ви гадаєте Тома потрібно віднести до позитивних героїв чи негативних?
-
Чому ви так гадаєте, доведіть свою точку зору.
Чесноти
|
Вади
|
Сміливий,
чесний, відважний, милосердний, має авторитет; кмітливий, хвилюється за
друзів, боїться гріха; рятує невинного, «зрадивши» присязі; веселий; життя як
гра.
|
Не
відвідує школу; краде цукор, варення; бере участь у хлопчачих бійках;
неохайний; часто обманює.
|
5. Фізкультхвилинка
6. Робота в зошитах.
Том
|
Полліанна
|
Спільне:
сироти, виховує тітка, однолітки, вірні друзі, чесні,
сміливі, справедливі, безкорисливі, енергійні, життєрадісні,
винахідливі
|
|
Відмінне:
|
|
Має двоюрідних
брата і сестру
Не любить
ходити до школи
Одягнений
бідно
Неохайний
Альтруїст,
уміє жертвувати собою заради інших
Не
здатний на підлість
|
Не має нікого
Залюбки
навчається в школі
Розтопила
крижане серце своєї тітки і мешканців містечка
Дуже охайна
У
буденному, жахливому вміє знайти щось незвичне, корисне для інших
|
Висновок І Полліанна, і Том дуже схожі. Кожен з них
по-своєму знаходить підхід до мешканців містечок. У нудний, буденний світ
дорослих вони внесли радість життя, навчили їх бути щасливими, радіти кожному
дню.
7. Гра «Придумай прізвисько героям», зважаючи на їх риси
характеру.
8. Порівняти героїв твору з рослинами.
9. Творча робота. Скласти діалог уявної зустрічі Поліанни
та Тома Сойєра
VІ.Підсумковий
етап уроку
1.Гра «Так чи ні»
Я висловлюватиму певну думку, а ви погоджуватиметеся чи
заперечуватимете її, відновлюючи правильне судження.
1. Міс Поллі зустріла Полліану на вокзалі. (Ні, вона не
захотіла її зустрічати, її зустріла Ненсі).
2.У містечку не було дітей-ровесників, тому Полліанна
спілкувалася з дорослими. (Так)
3.Міс Полі взяла до себе хлопчика Джиммі Біна (Ні, його
всиновив Джон Пендлтон).
4.Поліанну збив автомобіль і вона не могла ходити.( Так)
5. Таємниця Джона Пендлтона полягала в тому, що він кохав
міс Поллі. (Ні, він кохав матір Полліанни Дженні)
6. Лікар Чилтон помирився з своєю коханою, нею виявилася
міс Міллі. (Ні, це міс Поллі. Вони взяли шлюб)
7. Полліанну вдалося вилікувати і вона може ходити. (Так)
2.Творча робота. Лист дівчаток до Полліани,
хлопчиків - до Тома
Підсумок
- Отже, і Том Сойєр, і Полліанна мають багато
спільного: вони люблять людей, відчувають їхні тривоги, та найголовніше - вони їм допомагають. Ми переконалися,
що ці герої не виняток, кожен з нас може
навчитися радіти, жити, допомагати іншим. Головне - забути образи, пробачити провини, відкрити
своє серце іншим.
3.Робота в групах. Давайте пограємо у гру
«Радість»
Багато хто з вас говорив, що хоче
навчитись грати в цю гру теж. Давайте спробуємо.
Пропоную
попрацювати в групах: придумати нерадісну ситуацію, озвучити її, а решта груп
знайдуть, чому тут можна порадіти.
4.Зачитування складених
віршів про Поліанну та Тома Сойєра.
Поліанна
Життєрадісна, енергійна
Допомагає бачити красиве
Її мета – навчити радості
Оптимістка
Том Сойєр
Веселий,
кмітливий
Має
справжніх друзів
Готовий
прийти на допомогу
Альтруїст
5.Демонстрація малюнків
1.Інтерактивна вправа «Мікрофон»:
ü
Чого вас навчила історія Поліанни?
ü
Який урок життя ви
взяли для себе?
ü
До чого спонукає твір?
Домашнє завдання
Підготуватися до
контрольної роботи
V. Формування вмінь та навичок
У ч и т е л ь. Запишіть та поясніть
еволюцію образу Раскольнікова за етапами.
спроба
виявити приховані позитивні ресурси.
Тема: «Казнить нельзя
помиловать»(за романом Ф.М.Достоєвського «Злочин і кара»)
Мета:
допомогти учням простежити розвиток образу Раскольнікова, визначити авторське
та особисте ставлення до персонажа та його ідей; розвивати навички роботи з
текстом, характеризувати образи у їх динаміці, уміння висловлювати свої думки,
обґрунтовувати їх на основі життєвих спостережень; виховувати гуманізм, кращі
моральні якості.
Оснащення: портрет письменника, видання його
твору, ілюстрації до нього.
Тип
уроку: систематизація
та узагальнення знань; інтерактивно-асоціативний урок із застосуванням
методу шести капелюхів Едварда де Боно.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності
У ч и т е л ь.
Доброго дня, шановні учні! Сідайте, будь ласка. У нас
сьогодні багато гостей, ми на них чекали. Але почувайте себе зручно, комфортно
і без хвилювань. Ви молодці і у нас з
вами все вийде на відмінно.
Під час уроку мені хотілося б побачити у вас те, що
часом буває непомітним:
* сміливість – у скромних;
* комунікабельність – у мовчазних;
* рішучість – у невпевнених;
* але жагу до
знань хотіла б побачити у кожному з вас.
III. Оголошення теми й мети уроку
IV. Актуалізація опорних знань
- Газета – «Ф.М.Достоєвський»; післяреформений час…
Мудрець
давніх часів, байкар Езоп сказав: «Погано стане всім людям, коли кожен
вимагатиме свого». Герой роману Достоєвського «Злочин і кара» Раскольніков
вирішив «урятувати світ», створивши теорію «сильної особистості», якій
дозволено те, що заборонено решті людей, і випробував її на собі. Якими
якостями повинна бути наділена та «надлюдина», щоб мати право розпоряджатися життям інших,
судити винних і невинних?
На допомогу у
вирішенні складних філософських питань нам прийдуть шість
«думаючих» капелюхів. І кожен з них має свою мету..
Синій
|
Білий
|
Жовтий
|
Зелений
|
Чорний
|
Червоний
|
Керівник:
|
факти
|
Позитивні сторони
|
Нові ідеї, як ще можна?
|
пересторога
|
почуття
|
«Казнить нельзя помиловать»
|
Образ Петербурга
Будинок
Кімната
Навчання
Сім'я
|
Раскольников:
Добрий, співчутливий, люблячий
|
Як, крім вбивства, можна довести
особисто собі, що ти не «творь», а «право имеющий»
|
Як захистити, попередити людину з
такими думками?
Образи Лужина, Свидригайлова
|
Отже, почали…
Тема нашого уроку – «Казнить нельзя помиловать». В процесі роботи ми визначимо
(кожен для себе) долю головного героя і
поставимо кому в даному реченні, яка врятує або ж вб’є Родіона.
Перш ніж детально розглянути образ
головного героя, пригадаймо, де відбувається дія твору.
♦ Охарактеризуйте
Петербург, яким він постає в романі. (Це не лише тло, на якому розгортаються
драматичні події, але й символ життя ненормального, аморального. Міський пейзаж
органічно пов’язаний із душевним станом героїв.)
Коли
Раскольніков блукає містом, розмірковуючи про злочин, то «важко дихати», скрізь
«громада мертвого каміння, де людині нікуди йти»; й інші герої задихаються «під
важким петербурзьким небом». Тут
страждають від голоду, від бідності люди, і в їх головах народжуються злочинні
думки, реальність сплітається з мареннями та кошмарами. Свидригайлов назвав
Петербург «містом напів-божевільних». Головний герой мріє про інше,
прекрасне місто, створене для щастя людей, і (такий парадокс!) коли йде на
злочин, то думає…про облаштування фонтанів!
♦ Згадаймо портрет
Раскольнікова. («…Він був напрочуд гарний з себе, з прекрасними темними
очима, темнорусявий, стрункий, на зріст вище середнього». Був дуже погано
вдягнений.)
♦ Доведіть, що спочатку
Раскольніков був скромною, інтелігентною людиною, гарним студентом, здатним
співчувати чужому горю. (Сон про знущання з коня, віддав гроші сім’ї
Мармеладових, допомагав хворому товаришеві та його батькові, переживав за долю
матері й сестри.)
♦ З якою метою герой задумав
учинити злочин, убити стару лихварку?
а) Щоб розбагатіти, допомогти сестрі
й матері;
б) щоб помститися багатіям за
скривджених ними;
в) щоб перевірити свою
теорію «надлюдини»;
г) щоб очистити місто від «скверни».
Примітка. Кожну відповідь — правильну і
неправильну — обґрунтувати.
♦ Що принесла Раскольнікову
його «спроба»? (Відчай і страждання)
♦ Чи міг би злочин не
відбутися? (Міг би, адже герой випадково дізнався про те, що сестри лихварки
не буде ввечері; він випадково почув розмову в трактирі про Альону Іванівну; з
іншого боку, одержима ідеєю людина все одно прагне її втілити.)
♦ Чи були люди, які думали так
само, як Раскольніков? Наведіть цитати з тексту. (Студент і офіцер у
трактирі)
♦ Що не врахував Раскольніков у
своїй теорії «надлюдини»? (Насильство над власною душею, муки совісті.
Бажаючи привести людство й окрему людину до щастя, Раскольніков запропонував
шлях до «світлого майбутнього» через нещастя, через насильство.)
♦ Яким може бути символічне
значення прізвища головного героя роману? (Раскольніков — від «раскол»,
роздвоєння в душі: «раскольнічество, раскольнік» — відступник від
віри.)
♦ Кому першому Раскольніков
зізнається у злочині й чому? (Соні, у неї він запитує, що робити, як жити
далі, хоча перед цим кілька разів поривався йти в поліцію із зізнанням.)
♦ Чи одразу Раскольніков
прийшов до каяття? (Ні, навіть після суду й вироку він вважав, що не має
«особливої страшної провини». Тільки поступово, аналізуючи свої вчинки,
розмірковуючи над своїм жахливим сном про «світову язву-моровицю», він
почувається здатним до каяття і відродження, особливо під впливом благодатної
та всепрощенської любовіСоні.)
2.
Аналізування етапів еволюції образу Раскольнікова
Очікувана
відповідь
Добра, розумна людина → теорія
«сильної особистості» → задум злочину → здійснення подвійного вбивства → докори
сумління, рішення під впливом Соні зізнатися → зізнання, каторга →
роздуми та каяття, прихід до Бога.
VI.
Домашнє завдання
Проаналізувати образ головного героя
(з урахуванням його складності й суперечливості).
VII.
Підбиття підсумків уроку
«Казнить нельзя
помиловать». – То де ж ми поставимо розділовий знак??
Додатки до уроку
Погано
стане всім людям, коли кожен вимагатиме свого…
Мудрець давніх часів, байкар Езоп
Не убий
(Десять Заповедей Ветхого
Завета
Исх.20:2-17,
Второзаконие 5:6-21)
Не укради
(Десять Заповедей Ветхого
Завета
Исх.20:2-17,
Второзаконие 5:6-21)
Не пожелай ничего чужого
(Десять Заповедей Ветхого
Завета
Исх.20:2-17,
Второзаконие 5:6-21)
інформація: факти і цифри
емоції, почуття та інтуїція
оптимістична сторона ідеї;
критична оцінка ситуації,
увага на ризиках і загрозах
творчість
та креативність, пошук альтернатив і внесення змін.
КАЗНИТЬ
НЕЛЬЗЯ
ПОМИЛОВАТЬ
Путівник до уроку
Шість «думаючих» капелюхів
Білий капелюх мислення — це режим фокусування
уваги на всій інформації, якою ми володіємо: на фактах і цифрах.
Червоний капелюх — капелюх
емоцій, почуттів та інтуїції. Не вдаючись у подробиці і міркування, на цьому етапі
висловлюються всі інтуїтивні здогадки. Люди діляться емоціями, що виникають при
обговорення того чи іншого рішення. Тут також важливо бути чесним, як із самим
собою, так і з іншими.
Жовтий капелюх позитиву.
Одягаючи його, ми думаємо над перевагами, яке дає рішення, розмірковуємо над
вигодою і перспективою ідеї. І навіть якщо ідея на перший погляд не обіцяє нічого хорошого,
важливо опрацювати оптимістичну сторону і спробувати виявити приховані
позитивні ресурси.
Чорний капелюх – протилежність жовтою. У ньому ми повинні мислити критично,
критично оцінювати ситуацію, звернути увагу на можливі ризики і таємні загрози,
на істотні та уявні недоліки, включити режим пошуку «підводних каменів».
Зелений капелюх — капелюх творчості та креативності, пошуку альтернатив
і внесення змін. Генеруйте ідеї, модифікуйте вже існуючі та придивляйтеся до
чужих напрацювань.
Синій капелюх — шостий капелюх мислення. Він призначений для
управління процесом реалізації ідей та роботи над вирішенням завдань,
підведення підсумків та обговорення користі та ефективності «методу шести
капелюхів».
Коментарі
Дописати коментар